Postet nga: gjykata speciale

Tomë Gashi: Në aktakuzën ndaj Haradinajt dhe Gucatit përmendet emri im dhe i Faton Klinakut

Avokati Tomë Gashi përmes një shkrimi në rrjetin social ‘Facebook’, ka thënë se në aktakuzën e korrigjuar të Dhomave të Specializuara, ndaj Nasim Haradinajt dhe Hysni Gucatit, ...

A kërkoi Thaçi të dërgohet për arrest shtëpiak në Slloveni, flasin nga Specialja dhe qeveria sllovene

Para disa ditëve mediat sloovene raportuan se mbrojtja e ish-presidentit të Kosovës Hashim Thaçi në Gjykatën Speciale ka kërkuar që ai të dërgohet në ...

Ish-gjyqtari i EULEX-it: Gjykata Speciale është njëetnike

Malcolm Simmons, ish-kryetar i Asamblesë së Gjyqtarëve në misionin e Bashkimit Evropian për Sundim të Ligjit (EULEX), ka deklaruar se Gjykata Speciale është gjykatë njëetnike.

Gjykata Speciale flet rreth mundësisë që Kadri Veseli të lirohet përkohësisht

Dhomat e Specializuara të Gjykatës Speciale kanë deklaruar se një panel i kuadrit ligjor të Gjykatës, do të vendosin për kërkesën e mundshme që Kadri ...

Gjykata Speciale në Hagë, u vazhdon paraburgimin Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit

Gjykata Speciale ka njoftuar se dy ish-krerëve të UÇK-së, Jakup Krasniqit dhe Rexhep Selimit, të cilët po akuzohen për krime të luftës dhe krime kundë...

Deputeti i LVV-së, kërkon që Gjykata Speciale të bartet në Kosovë

Deputeti Fatmir Humolli anëtar i Komisionit për Çështje të Sigurisë nga Lëvizja Vetëvendosje, tha se ndikimi rus në Ballkan është i fuqishëm dhe Gjykata Speciale ...

Gjyqi i parë i Gjykatës Speciale do të krijojë një precedent

Pas një pritje 6-vjeçare, gjyqi i parë në Dhomat e Specializuara të Kosovës në Hagë do të nisë më 15 shtator, me ish-oficerin e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ...

Mbahet konferenca për ecurinë e rastit Pjetër Shala

Dhomat e Specializuara kanë informuar se sot nga ora 11:00 në Hagë do të mbahet konferenca për ecurinë e rastit ndaj ish-eprorit të UÇK-së, Pjetër Shala. Në seancë...