Postet nga: finlandë

Kryeministrja e Finlandës kërkon falje

Kryeministrja e Finlandës Sanna Marin kërkoi falje pas publikimit të një fotoje që tregonte dy gra duke u puthur dhe pozuar gjysmë të zhveshura në rezidencën verore ...

Kryeministrja finlandeze rezulton negative në testin e drogës

Testi i drogës, të cilit i është nënshtruar kryeministrja finlandeze, Sanna Marin, ka rezultuar negativ, bëri të ditur më 22 gusht Qeveria e Finlandës.

Finlanda thotë se dy avionë rusë shkelën hapësirën e saj ajrore

Dy avionë luftarakë rusë MiG-31 dyshohet se shkelën hapësirën ajrore finlandeze të enjten në mëngjes pranë qytetit bregdetar të Porvoos në Gjirin e Finlandës, tha ...

Turqia paralajmëron se mund të bllokojë anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

Disa javë pas nënshkrimit të një protokolli me kandidatët për anëtarësim në NATO, Suedinë dhe Finlandën, presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan, ka deklaruar të ...

Finlanda miraton ligjin që i hap rrugë fortifikimit të kufirit me Rusinë

Finlanda do të fortifikojë kufirin e saj me Rusinë, pasi parlamenti i vendit autorizoi ngritjen e barrierave duke lejuar, në rrethana të jashtëzakonshme edhe mbylljen e të gjithë kufirit ...

Erdogan paralajmëron se Turqia ende mund ta bllokojë pranimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

Sot është dita e 128 e luftës në Ukrainë. Zhvillimet e fundit në dhe nga Ukraina janë si në vijim: 

Rusia ndërpret furnizimet me energji në Finlandë

Dëshira e shprehur e Finlandës për antarësim në NATO po shoqërohet me pasoja. Koncerni energjetik rus Inter RAO nuk do të furnizojë më me energji ...

Kryeministrja e Finlandës përfaqëson Suedinë në Samitin e BE-së

Kryeministrja e Finlandës Sanna Marin do të përfaqësojë Suedinë në Samitin e BE-së, sepse homologu i saj nga Suedia Stefan Löfven nuk mund të marrë pjesë ...