Postet nga: finlandë

Policia finlandeze thotë se bullizmi ishte motiv për sulmin në shkollë

Një djalë 12-vjeçar – i cili e qëlloi me armë për vdekje një nxënës moshatar të klasës së gjashtë dhe i plagosi rëndë dy ...

Ambasadorja Geci e pikëlluar nga tragjedia në Finlandë ku mbeti e plagosur edhe një vajzë nga Kosova

Ambasadorja e Kosovës në Suedi, Shkëndije Geci, e cila është edhe ambasadore jo-rezidente në Finlandë, ka reaguar pas sulmit që ndodhi të martën, më 02.04.2024, në një shkollë ...

Një vajzë nga Kosova në mesin e të plagosurve nga sulmi në një shkollë të Finlandës

Një vajzë nga Kosova është njëra prej fëmijëve të plagosur nga një gjuajtje me armë që ka ndodhur sot, më 02.04.2024 në një shkollë në Finlandë.

Të shtëna në Finlandë, një 12-vjeçar dyshohet se plagosi tre moshatarë në shkollë

Tre fëmijë të moshës 12- vjeçare janë plagosur nga të shtënat në një shkollë në qytetin finlandez Vantaa, më 02.04.2024.

Acari i lë mijëra njerëz pa rrymë në vendet nordike, Gjermania përballet me vërshime

Acari i shoqëruar me erëra të fuqishme dhe borë kanë shkaktuar rrëmujë nëpër vendet nordike të enjten, duke i lënë mijëra njerëz ...

Finlandë, shoferi gjobitet me 121 mijë euro për tejkalim shpejtësie

Një vozitës i pasur është gjobitur me 121,000 euro për tejkalim të shpejtësisë në Finlandë, pasi gjobat e tilla llogariten në bazë të të ardhurave të një kundë...

Nga shembja e urës për këmbësorë në Finlandë, 27 të lënduar

Rreth 27 të rinj, kryesisht fëmijë, u lënduan të enjten, më 11 maj, në Finlandë, kur një urë e përkohshme u shemb pranë një kantieri ndërtimi, thanë zyrtarë...

Finlandë: Nis punën reaktori më i madh bërthamor në Evropë

Reaktori bërthamor i gjeneratës së re, Olkiluoto 3 – më i madhi në Evropë – është funksionalizuar tërësisht të dielën në Finlandë, disa orë pasi Gjermania i ka ...