Postet nga: amnesty international

Amnesty International: Autoritetet në Kosovë po dështojnë ndaj të mbijetuarave të dhunës në familje

Amnesty International përmes një komunikate për media ka thënë se Autoritetet e Kosovës po dështojnë ndaj viktimave të dhunës në familje, përkundër ...

Dënimi me vdekje: Ekzekutimet në shkallën më të lartë në pesë vjet

Të paktën 883 njerëz janë ekzekutuar në mbarë botën në vitin 2022, thotë  Organizata për të Drejtat e Njeriut, Amnesty International – ky është numri më i lartë i ...

Amnesty International thotë se Rusia "ka gjasa" të kryejë krime kundër njerëzimit në Ukrainë

Organizata ndërkombëtare për të drejtat e njeriut, Amnesty International, ka akuzuar Rusinë për kryerjen e krimeve të luftës dhe krimeve "të mundshme" kundër njerë...

Raporti i ‘Amnesty International’ për Ukrainën nxit zemërim e dorëheqje

Organizata “Amnesty International” kërkoi ndjesë të dielën për "shqetësimin dhe zemërimin" që ka shkaktuar një raport i saj publikuar të enjten, ku akuzohej Ukraina pë...

Lituania kritikohet për trajtim diskriminues të refugjatëve

Qasja mikpritëse e refugjatëve ukrainas është krejtësisht ndryshe me mënyrën si janë trajtuar refugjatët nga Lindja e Mesme, të drejtat e të cilëve ...

Amnesty International: Rusia ka kryer krime lufte në Kharkiv

Forcat ruse kanë marrë pjesën më të madhe të Sievierodonetsk, ku luftimet e ashpra në rrugë vazhdojnë pas një zjarri që shpërtheu në fabrikën kimike Azot, ku ...

Rritet numri i ekzekutimeve në botë

Vitin e kaluar është shënuar “rritje shqetësuese” në ekzekutime globale, ka thënë të martën organizata ndërkombëtare për të drejtat e njeriut, Amnesty International.

Amnesty International dënon sulmin ndaj lirisë së shprehjes gjatë pandemisë

Organizata ndërkombëtare Amnesty International (AI) thotë se gjatë pandemisë Kina, Rusia dhe shumë vende të tjera kanë vendosur "ligje shtypëse" që kanë kufizuar të drejtën e ...