Postet nga: europa

Nis procesi zgjedhor për Parlamentin e ri Europian

Në Holandë nisi sot votimi për Parlamentin e ri Europian, duke i hapur udhë procesit zgjedhor 4-ditor në të gjithë Europën. Zgjedhjet pritet të forcojnë pozitat e të ...

Presidenti kinez Xi Jinping viziton Evropën

Në Francë, udhëheqësi kinez do të përballet me më shumë presion për të ndikuar në Moskë. Por një pritje më miqësore e pret në Serbi ...

Kryeministri i Polonisë: Lufta kërcënim real, Europa nuk është gati

Kryeministri i Polonisë, Donald Tusk ka deklaruar hapur se Europa ka hyrë në një "epokë të paraluftës" dhe sipas tij, nëse Ukraina mposhtet nga Rusia, askush në Europë ...

Rritja e pritur e së djathtës në PE mund të ndikojë në zgjerim

Partitë e ekstremit të djathtë në vendet e Bashkimit Evropian (BE) vazhdojnë të kenë rritje në mbështetjen e qytetarëve dhe pritet që të kenë sukses të konsiderueshëm ...

A është Europa gati për kthimin e mundshëm të ish-presidentit Trump në Shtëpinë e Bardhë?

Aleatët e Amerikës në Evropë po debatojnë se si të përgatiten nëse ish-presidenti Donald Trump merr një tjetër mandat. Ky diskutim bëhet ndërsa ...

Europa po përballet me ringjalljen e fruthit për shkak të shkallës së ulët të vaksinimit  

Mbretëria e Bashkuar ka vendosur kufizime për fëmijët e paimunizuar në Birmingham, ndërkohë që Rumania ka shpallur një epidemi kombëtare pasi u raportuan tri ...

Pasaporta e Kosovës renditet e 104-ta në botë sa i përket lëvizjes pa viza

Firma këshilluese globale për qytetarinë dhe qëndrimin në Londër, Henley & Partners ka publikuar raportin për renditjen e pasaportave më të rëndësishme dhe ...

Ballkani drejt pasigurisë pa Merkelin?

Vizita e lamtumirës e kancelares Merkel në Ballkanin Perëndimor është pasqyruar gjerësisht në shtypin gjerman.