Postet nga: Dmytro Kuleba

Kryediplomati ukrainas propozon shkëputjen e raporteve me Iranin

Ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba, tha se do t’i propozojë presidentit Volodymyr Zelensky, që të shkëpusë raportet diplomatike me Iranin, për shkak të furnizimit të ...

SHBA siguron Ukrainën për mbështetjen e aleatëve

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken siguroi Ministrin e Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba për mbështetjen e aleatëve për Ukrainën gjatë një takimi në Berlin, ...

Kuleba takohet me Blinkenin, bisedojnë për ndihmën e re amerikane

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, u takua me sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken, në Berlin më 15 maj. Ai tha se “më shumë armë dhe ndihmë ...

Ukraina thotë se NATO po mashtrohet nga Rusia

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, ka akuzuar të shtunën aleancën e NATO-s për përkulje ndaj presionit rus.

Putin përmendi armët bërthamore, ministri ukrainas: Nuk i nënshtrohemi këtij presioni

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba ka thënë se nëse Rusia përdor armët nukleare do ishte “katastrofë për botën’.

Ukraina: Trupat ruse në kufi, të pamjaftueshme për pushtim të plotë

Ukraina ka thënë se forcat ruse afër kufirit të saj nuk janë ende të mjaftueshme për të kryer pushtim të plotë, ndonëse Shtetet e Bashkuara vazhdojnë ...

Kriza në Ukrainë: NATO dëshiron ta ‘tërheqë’ Ukrainën në aleancë, pohon ministri i Jashtëm rus, Lavrov

Kriza në Ukrainë: NATO dëshiron ta 'tërheqë' Ukrainën në aleancë, pohon ministri i Jashtëm rus, Lavrov

Diplomacia intenzive ka vazhduar edhe gjatë fundjavës në një përpjekje për ta shmangur një luftë në Evropën Lindore.

Përditësime mbi krizën në Ukrainë: Çfarë duhet të dini ndërkohë që tensionet po rriten

(AP Photo/Alexander Zemlianichenko)