Postet nga: diaspora

Komuna e Vushtrrisë do të ofrojë shërbime për diasporën edhe ditën e shtunë

Komuna e Vushtrrisë njofton se nga sot e deri më 31 gusht, do të ofrojë shërbime për diasporën edhe ditën e shtunë.

LDK shënon 33-vjetorin e themelimit në Zvicër, Abdixhiku u drejtohet bashkatdhetarëve

Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku ka qëndruar në Cyrih për të shënuar 33 vjetorin e themelimit të degës së kësaj partie ...

Kurti nga vetura publikon një video-selfie, flet për projektet e qeverisë për diasporën

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti përmes një video-incizimi ka renditur politikat e qeverisë që ai udhëheq për mërgatën e Kosovës.

Kontributi i diasporës në luftën e Kosovës

Në 25 vjetorin e sakrificës së betejës së Jasharajve, në emisionin #KallxoPernime u diskutua për kontributin e diasporës në luftën e Kosovës.

Latifi: Kohëzgjatja e licencës për mjekët nga diaspora do të jetë 5-vjeçare

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e mbajtur sot ka miratuar Udhëzimin Administrativ për licencimin e profesionistëve shëndetësorë të huaj në vend.

Shpalosja e krijimtarisë në mërgim, koleksioni i radhës i Javës së Bibliotekës

Ka vazhduar sesioni i dytë i Javës së Bibliotekës, në lidhje me literaturën dhe jetën në diasporë ku u shpalos krijimtaria në mërgim, rastet e ...

Mërgata që nga pavarësia e Kosovës dërgoi mbi 13 miliardë euro

Mërgata vazhdon të jetë njëri nga burimet kryesore të financimit të shpenzimeve familjare në Kosovë. Që nga shpallja e pavarësisë, dërgesat e tyre kanë vazhduar të ...

Përparim Rama merr vendim për themelimin e Zyrës Koordinuese për Diasporën

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka njoftuar se ka marrë vendim për themelimin e Zyrës Koordinuese për Diasporën në kuadër ...