Postet nga: diaspora

Paratë e mërgimtarëve në Kosovë, për 11 muaj mbi 1.2 miliard euro

Mbi 1.2 miliard euro janë sjellë nga mërgata në Kosovë në periudhën janar – nëntor 2023, sipas të dhënave të Bankës Qendrore të Kosovës (BQK).

Hapja e Forumit Ndërkombëtar “Ulpiana”, Kurti flet për kontributet e diasporës në Kosovë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka marrë pjesë në hapjen e Forumit Ndërkombëtar “Ulpiana”.

Mbi 1 miliard euro të dërguara nga mërgata në Kosovë për këtë vit

Banka Qendrore e Kosovës (BQK), ka bërë të ditur se vlera e parave të dërguara nga mërgata në Kosovë, e njohur ndryshe si remitencat, deri në ...

Kurti dhe deputeti zviceran Wermuth diskutojnë me diasporën e Kosovës në Zvicër

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, gjatë vizitës së tij në Zvicër, së bashku me deputetin zviceran, Cedric Wermuth, ka diskutuar me diasporën kosovare atje.

Për 8 muaj, mbi 2 milionë udhëtarë udhëtuan përmes aeroportit “Adem Jashari”

Këtë vit janë shënuar shifra më të larta të udhëtimit në Aeroportin Ndërkombëtarë të Prishtinës “Adem Jashari” se vitin e kaluar.

Të dhënat e BQK-së, mërgimtarët sivjet sollën para më shumë se vitin e kaluar në Kosovë

Banka Qendrore e Kosovës (BQK) ka zbuluar të dhënat e fundit financiare rreth të ardhurave në vend.

6 muajt e parë 2023 diaspora dërgoi mbi 600 milionë euro në Kosovë

Banka Qendrore e Kosovës (BQK), ka thënë se në gjashtë muajt e parë të vitit 2023, diaspora ka dërguar në Kosovë rreth 635 milionë euro remitanca, duke shënuar ...

Paratë e diasporës - 'infuzion' për ekonominë

“Realisht, varemi shumë nga diaspora. Të gjitha bizneset i presin këta muaj”, thotë Kujtim Behluli, përfaqësues i një qendre tregtare në Suharekë.