Postet nga: Dialog

Borrell: Kurti dhe Vuçiq takohen më 14 shtator

Takimi i radhës i kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit, dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, pritet të zhvillohet më 14 shtator, ka njoftuar në një konferencë për ...

Stoltenberg u bën thirrje Kosovës dhe Serbisë për shtensionim të situatës dhe rikthim në dialog

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, u ka bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të përmbahen nga çdo gjë që mund të përshkallë...

BE e gatshme të organizojë takimin Kurti -Vuçiq, kur të ketë kushte

Bashkimi Evropian ka thënë të hënën se, është i gatshëm të organizojë takim të nivelit të lartë, në kuadër të dialogut mes Kosovës dhe ...

Viola von Cramon: Është për të ardhur keq që Qeveria nuk po zhvillon dialog me serbët e Kosovës

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon ka thënë se nuk ka parë dialog me serbët lokal të Kosovës, përkundër faktit ...

Kurti: Për t’i normalizuar marrëdhëniet – Serbia duhet të ndryshojë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ndodhet për vizitë në Shtetet e Bashkuara gjatë së cilës deri tani ka zhvilluar takime me biznese amerikane kryesisht të fushës ...

Bislimi: Takimi i nivelit të lartë për marrëveshjen e përgjithshme mund të ndodh në maj

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, pas takimit me palën serbe dhe të dërguarin e BE-së për dialogun Serbi-Kosovë, Mirosllav Lajçak, ka paralajmëruar ...

Haradinaj- Stublla: Koha e kompromiseve të Kosovës ka mbaruar

Ministrja e Punëve të Jashtme, Meliza Haradinaj-Stublla për dialogun me Serbinë me njohje reciproke në kufijtë ekzistues ka thënë se koha e kompromiseve të Kosovës ka ...

Osmani: Në Washington pala kosovare s'duhet të pranojë që Ujmani e Trepça të bëhen tema negociatash

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, ka paraparë plotësimin e katër mungesave të procesit të dialogut për të arritur sukses dhe unitet në dialog.