Postet nga: Çnjohjet

Shantazhi me çnjohje para vazhdimit të dialogut

Nuk ka sinjale që Serbia e ka ndalur fushatën për të siguruar çnjohjet nga vendet që tashmë e kanë njohur Kosovën, thonë zyrtarët e Ministrisë së ...

E konfirmon nr. 2 i diplomacisë ganeze: Gana e ka tërhequr njohjen e Kosovës

Qeveria ganeze ka vendosur ta tërheqë njohjen e shtetit të Kosovës.

Vuçiq: Nuk mendoj se është reale që Çekia të tërheqë njohjen e Kosovës

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq tha se ai nuk mendon se është reale që Republika e Çekisë të tërheq njohjen e pavarësisë së Kosovës.

Prioritetet e politikës së jashtme të Kosovës pas zgjedhjeve të tetorit 2019

Listës së dështimeve të shtetit të Kosovës në këto vite, sidomos pas pavarësisë, padyshim se nuk i mungon as politika e jashtme. Për fat ...

Kosova sërish në radarin Amerikan

Katër qeveritë e fundit të SHBA-së lanë shenjën e tyre mbi Kosovën dhe lajmi i fundit për emërimin e emisarit të posaçëm Amerikan pë...

Pacolli: Lajmi se Çekia do ta tërheqë njohjen e Kosovës, s’ka asnjë lidhje me realitetin

Ministri i Jashtëm në detyrë i Kosovës, Behgjet Pacolli, ka thënë se lajmi se kinse Republika e Çekisë do ta shqyrtojë tërheqjen e njohjes së Kosovë...

Diplomacia regresive e Kosovës përballë forcimit të subjektivitetit ndërkombëtar

Kosova deri më tash ka dështuar të ndërtojë një diplomaci funksionale dhe profesionale, vlerësojnë njohës të zhvillimeve politike, por edhe përfaqësues të institucioneve të ...

Palau ‘pezullon’ njohjen e pavarësisë së Kosovës

Republika Palau, shtet në Oqeanin e Qetë, ka vendosur të shqyrtojë vendimin për njohjen e pavarësisë së Kosovës dhe t'i pezullojë të gjitha vendimet dhe deklaratat e ...