Postet nga: Bosnjë-Hercegovinë

Përfaqësuesi i Lartë për Bosnje-Hercegovinën i shqetësuar për një destabilizim të mundshëm të vendit

Përfaqësuesi i lartë për Bosnjë-Hercegovinën ka vendosur disa ndryshime - kryesisht të natyrës teknike - në ligjin zgjedhor. Dhe është i shqetësuar pë...

Një grua vdes si pasojë e tërmetit në Bosnje-Hercegovinë

Një grua e re ka vdekur dhe të paktën tre të tjerë janë plagosur si pasojë e një tërmeti të fuqishëm që ka goditur Bosnje-Hercegovinën në ...

Rusia paralajmëron Perëndimin për “destabilizimin” e Bosnje-Hercegovinës

Ambasada ruse në Sarajevë të mërkurën paralajmëroi se qëndrimi i Perëndimit mund të shkaktojë “destabilizim” në Bosnje e Hercegovinë, një ditë pasi Përfaqësuesi ...

Policia në Bosnjë arreston shtatë persona të dyshuar për krime lufte

Policia në Bosnjë-Hercegovinë ka arrestuar të premten, 3 dhjetor, shtatë persona të dyshuar për krime kundër civilëve në periudhën e konfliktit më 1992-95, kanë thënë ...

Këshilltari i Departamentit të Shtetit viziton Bosnjë dhe Hercegovinën

Këshilltari i Departamentit të Shtetit në Shtetet e Bashkuara, Derek Chollet, ka arritur më 15 nëntor për vizitë në Bosnje dhe Hercegovinë si pjesë e angazhimit amerikan pë...

Vuçiq bën thirrje për dialog serbo-boshnjak

Vuçiq bën thirrje për dialog serbo-boshnjak

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka paralajmëruar një dialog me liderët e Bosnje dhe Hercegovinës, disa ditë pas rritjes së mosmarrëveshjeve mes entiteteve të kë...

Sarajeva nën masa sigurie para vizitës së Lavrovit

Ministri i Punëve të Jashtme i Rusisë, Sergey Lavrov, do të bëjë zhvillojë një vizitë Bosnje dhe Herzegovinë (BiH). Ai pritet të arrijë në Bosnje më 14 dhjetor, dhe ë...

21 të vdekur e 1,555 të infektuar me coronavirus brenda një dite në Bosnjë

Bosnjë dhe Herzegovina njoftoi se gjatë 24 orëve të kaluara, u regjistruan 1,555 raste të të infektuarve me coronavirusin e ri, që e shkakton sëmundjen COVID-19, nga mbi 3,000 mostra të ...