Postet nga: Bosnja e Hercegovina

Bosnja e Hercegovina hap kufijtë nga 1 qershori

Kufijtë e Bosnje dhe Hercegovinës do të rihapen më 1 qershor, konfirmoi kabineti i Këshillit të Ministrave të këtij vendi për Shërbimin e Ballkanit të Radios ...

Milorad Dodik kërkon që Emir Kusturicën ta ketë këshilltar

Pasi fitoi vendin e serbit në presidencën shtetërore të Bosnje dhe Hercegovinës, Milorad Dodik njoftoi se dëshiron të emërojë si këshilltar, regjisorin e njohur ...

Pacolli komenton qëndrimin e antarit të presidencës së Bonje e Hercegovinës për njohjen e Kosovës

Ministri i Punëve të Jashme, Behxhet Pacolli ka komentuar qëndrimin e anatrit të presidencës së Bosnje dhe Hercegovinës, Zeljko Kosiç në lidhje me njohjen e Kosovë...

Britania e Madhe humb shansin për ta ndalur marrëveshjen e dyshimtë të Bosnjës për plumbat

Britania e Madhe ngriti dyshimet se pothuaj 30 milionë plumba të prodhuara në Bosnjë, të shitur në Arabi Saudite, mund të përfundojnë në duart e gabuara, por nuk ia doli ...

Një ushtri, tri fe

Dikur kanë luftuar kundër njëri-tjetrit ndërsa tani janë bashkë në një ushtri. Myslimanë, kroatë dhe serbë shërbejnë së bashku në ushtrinë boshnjake, e cila lejon praktikimin ...

(Dokument) Arsyet për Vendosjen e Masës së Përkohshme ndaj Qumështit nga Bosnja

Pas një hetimi të departamentit përkatës, Ministria e Tregtisë dhe Industrisë ka marrë masa për mbrojtjen e prodhuesve vendorë të qumështit.

Boshnjakët Nisin Marshimin e Paqes Drejt Srebrenicës

Marshuesit e paqes u nisën të hënën në mëngjes nga kryeqyteti boshnjak për t'iu bashkuar Marshimit të përvitshëm të Paqes në fshatin Potocari, ...

Prokurorët: Mlladiq Figurë Kryesore në Mizoritë e Bosnjës

Prokurorët filluan argumentet e tyre mbyllëse në gjyqin e Ratko Mlladiqit të hënën në Gjykatën Penale Ndërkombëtare për ish-Jugosllavinë, duke këmbë...