Postet nga: Bosnja e Hercegovina

Bosnja Përshpejton identifikimin e të Zhdukurve

Instituti për Personat e Zhdukur tha për BIRN të hënën se procesi i identifikimit të eshtrave të viktimave nga Srebrenica dhe Zvorniku po përshpejtohet para ...

Komision për Përdhunimet e Luftës në Bosnjë

Entiteti i Federatës në Bosnjë planifikon të krijojë një komision të ri për të përcaktuar nëse viktimat e përdhunimeve gjatë luftës kanë të drejtë ...

20 Vjet Burg për ish-Luftëtarin Kroat

Ish-luftëtari i Këshillit Kroat të Mbrojtjes Nikola Mariç u dënua për krime kundër njerëzimit, për vrasje, persekutim dhe torturim të boshnjakëve në ...

Nuk Duhet të Mohohet Gjenocidi në Srebrenicë

Pavarësisht vendimeve gjyqësore ndërkombëtare, injoranca dhe mohimi i gjenocidit të Srebrenicës të vitit 1995 është ende i përhapur në Serbi, u tha në një debat ...

Shesheli Mbështet Donald Trump-in

“U bëj thirrje vëllezërve serbë që jetojnë në ShBA që fuqishëm ta mbështesin kandidatin e Partisë Republikane Donald Trump në zgjedhjet e ardhshme presidenciale,” shkroi ...

Afrohet Marrja e Vendimit për Karaxhiqin

Vendimi më i shumëpritur i vitit, në çështjen kundër Karaxhiqit për gjenocid në Srebrenicë në vitin 1995 dhe komunat tjera në vitin 1992, persekutimin e boshnjakëve dhe kroatë...

Bosnja Akuzon ish-Anëtarin e Presidencës për Krime Lufte

Prokuroria shtetërore të enjten akuzoi Paravaçin, i cili ishte anëtari serb i presidencës tripalëshe të Bosnjës midis vitit 2003 dhe 2005, për përfshirje në ...

Komandanti Boshnjak Akuzohet për Mizoritë e Njësisë ‘Muxhahedin’

Mahmuljin u akuzua të mërkurën së nuk ka ndaluar luftëtarët vullnetarë nga njësia “Muxhahedin” të kryenin krime lufte kundër civilëve serbë dhe të ...