Postet nga: Ballkan

Rritja e çmimeve të pasurive të paluajtshme në Ballkan shihet me dyshime

Rritja e kostos së materialeve të ndërtimit dhe mungesa e fuqisë punëtore janë pjesë e arsyes pse çmimet e pasurive të paluajtshme kanë shënuar rritje kaq të ...

Përderisa një valë e re COVID-19 godet Ballkanin, rastet e reja në Kosovë bien

Përderisa në disa shtete të Evropës dhe Ballkanit numri i të infektuarve me COVID-19 ka kapur majat duke e konsideruar mundësinë e mbylljes, Kosova tregon një rë...

Kongresistët presidentit Biden: Sanksione për ata që synojnë destabilizimin e Ballkanit

Një grup i kongresistëve amerikanë kanë kërkuar nga presidenti i SHBA-së, Joe Biden, t’u vihen sanksione atyre që destabilizojnë Ballkanin Perëndimor dhe kanë akuzuar presidentin e ...

Avaria në tubacionin bullgar ndërpret furnizimin me gaz në Ballkan

Operatori i rrjetit të gazit në Bullgari “Bulgartransgaz” njoftoi se pas një avarie në tubacion ka ndaluar transportin e gazit natyror në Rumani, Serbi dhe Hungari.

Schmidt: Nuk ka ndryshim të kufijve dhe shtete të reja në Ballkan

Përfaqësuesi i sapoemëruar i komunitetit ndërkombëtar në Bosnje dhe Hercegovinë, Christian Schmidt, tha se vendet e Ballkanit Perëndimor duhet t’i zgjidhin mosmarrëveshjet ...

Fillon festa: Rikthehen festivalet verore në Ballkan

Vendet në rajon po rikthejnë shumicën e festivaleve të tyre ndërkombëtarë të verës, pasi shumica u anuluan ose u zhvendosën në internet në vitin 2020 pë...

LDK e mbështet vendimin e Biden për sanksione ndaj të korruptuarve në Ballkan

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), e mbështetë urdhërin e Administratës së presidentit amerikan Joe Biden në lidhje me Ballkanin Perëndimor, ku mes tjerash janë paraparë ...

Misionet e BE-së në Bosnje: Jemi të përkushtuar për integritetin territorial të Bosnjë-Hercegovinës

Në një deklaratë të përbashkët, Delegacioni i BE-së, shefi i Misionit të BE-së në Bosnjë dhe Hercegovinë dhe komanda e EUFOR-it, kanë shprehur përkushtimin rreth sovranitetit, unitetit ...