Postet nga: Armenia

Liderët e Armenisë dhe Azerbajxhanit do të takohen në Bruksel

Liderët e Armenisë dhe Azerbajxhanit do të takohen në Bruksel në mesin e muajit gusht për të biseduar për tensionet që çuan në përleshje në kufi ...

Armenia kërkon ndihmën e Rusisë pas rritjes së tensioneve me Azerbajxhanin

Armenia i ka kërkuar Moskës ndihmë për mbrojtje kundër Azerbajxhanit, pas rikthimit të përplasjeve të përgjakshme në zonën kufitare, një vit pasi një ...

Letër nga Jerevani: Teksa retë e konfliktit zbehen, kreativiteti ofron një shpresë të re

Kur lufta në terren përfundimisht ndaloi në rajonin e Nago-Karabakut vitin e kaluar, Armenia u detyrua të pajtohej me humbje. Pati humbje të territorit të kontrolluar nga armenët, ...

Rikthehen tensionet mes Azerbajxhanit dhe Armenisë

Gjashtë ushtarë armenë janë arrestuar derisa po provonin të kapërcenin kufirin me Azerbajxhanin. Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit tha se incidenti ndodhi në rajonin Kalbajar në mëngjesin e 27 ...

Jep dorëheqje kryeministri i Armenisë

Kryeministri i Armenisë, Nikol Pashinian ka paraqitur dorëheqjen e tij, duke i hapur rrugë mbajtjes së zgjedhjeve të reja parlamentare, pas një krize politike që u shkaktua si pasojë ...

Armenët shënojnë Ditën e Përkujtimit të Gjenocidit

Presidenti amerikan, Joe Biden pritet të bëjë një njoftim më 24 prill, në mes të spekulimeve se ai do ta njohë si gjenocid masakrën e armenëve nga Perandoria ...

Armenia akuzon Azerbajxhanin për shkelje të marrëveshjes

Armenia ka akuzuar Azerbajxhanin për shkelje të marrëveshjes që i dha fund luftimeve për rajonin e Nagorno Karabakut. Marrëveshja, e ndërmjetësuar nga Rusia, ishte ...

Presidenti armen refuzon ta shkarkojë shefin e ushtrisë

Presidenti i Armenisë, Armen Sarkissian ka refuzuar që ta nënshkruajë vendimin për shkarkimin e shefit të ushtrisë, i cili më 25 shkurt u shkarkua nga kryeministri Nikol Pashinian, gjë ...