Postet nga: Anthony Blinken

Blinken uron 17 Shkurtin, rikonfirmon partneritetin SHBA-Kosovë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken e ka uruar popullin e Kosovës për 15-vjetorin e shtetësisë, dhe ka rikonfirmuar partneritetin mes dy vendeve.

Sekretari Antony Blinken shtyn vizitën në Pekin për shkak të balonës kineze

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken ka shtyrë udhëtimin e planifikuar për në Kinë, për shkak të tensioneve të krijuara nga balona kineze që fluturoi mbi qiellin ...

Blinken fajëson Rusinë për raketat që vranë dy persona në Poloni

Shpërthimi i raketave në një fshat në Poloni, pranë kufirit me Ukrainën shkaktoi tensione dhe reagime të forta.

Shtëpia e Bardhë në bisedime me Rusinë për të shkëmbyer shtetasit e burgosur

Shtëpia e Bardhë kritikoi kërkesat e shtuara nga Rusia ndaj propozimit amerikan për të shkëmbyer basketbollisten Brittney Griner dhe ish-marinsin Paul Whelan, duke thënë se ...

Osmani: ShBA rikonfirmoi se dialogu duhet të përqendrohet në njohje të ndërsjellë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani dhe Kryeministri i vendit, Albin Kurti janë kthyer sot nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës ku qëndruan për katër ditë.

Osmani: Partneriteti me SHBA-në ka qenë dhe vazhdon të mbetet ekzistencial

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, e ka filluar fjalimin në Departamentin e Shtetit me një falënderim në emër të popullit të Kosovës për kontributin e ...

Presidentja Vjosa Osmani flet për takimin me Sekretarin amerikan të Shtetit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, dhe kryeministri Albin Kurti, gjatë ceremonisë mortore të ish-Sekretares amerikane të Shtetit të SHBA-së, Madeleine Albright, në Washington, takuan edhe Sekretarin e Shtetit, Anthony ...

Sekretari i Joe Biden, Antony Blinken nesër viziton Kievin

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky ka njoftuar se Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken dhe Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin do të vizitojnë nesër kryeqytetin ukrainas Kiev, ...