Postet nga: Anthony Blinken

Osmani: Partneriteti me SHBA-në ka qenë dhe vazhdon të mbetet ekzistencial

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, e ka filluar fjalimin në Departamentin e Shtetit me një falënderim në emër të popullit të Kosovës për kontributin e ...

Presidentja Vjosa Osmani flet për takimin me Sekretarin amerikan të Shtetit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, dhe kryeministri Albin Kurti, gjatë ceremonisë mortore të ish-Sekretares amerikane të Shtetit të SHBA-së, Madeleine Albright, në Washington, takuan edhe Sekretarin e Shtetit, Anthony ...

Sekretari i Joe Biden, Antony Blinken nesër viziton Kievin

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky ka njoftuar se Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken dhe Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin do të vizitojnë nesër kryeqytetin ukrainas Kiev, ...

Blinken: Falë Albright, SHBA doli në mbrojtje të shqiptarëve të Kosovës kundër agresionit serb

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka thënë se mbarë bota po mbanë zi për vdekjen e ish sekretares së shtetit, Madeleine Albright.

Anthony Blinken i kërkon Serbisë njohjen e pavarësisë së Kosovës

Sekretari amerikan i SHBA-ve Anthony Blinken, në një letër drejtuar presidentit serb Aleksandar Vuçiq, i ka përmendur njohjen e pavarësisë së Kosovës dhe arritjen e ...

Blinken kërkon nga Rusia t'i tërheqë trupat nga kufiri me Ukrainën

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, kërkoi tërheqjen e trupave dhe pajisjeve ushtarake ruse nga kufijtë e Ukrainës.

Çfarë është Nord Stream 2 dhe si ndërlidhet me krizën Rusi-Ukrainë?

Mes tensioneve midis Rusisë dhe Ukrainës, presioni mbi Gjermaninë po shtohet për ta stopuar projektin e gazsjellësit Nord Stream 2.

Blinken uron shqiptarët në Ditën e Pavarësisë

Sekretari i Shtetit Anthony Blinken uroi sot (e dielë) në emër të Shteteve të Bashkuara popullin e Shqipërisë me rastin e 109-vjetorit të Pavarësisë së vendit.