Postet nga: Aleanca Franceze

Nata franceze e ideve organizohet edhe në Prishtinë

Organizuar nga Aleanca Franceze e Prishtinës për herë të parë në Prishtinës do të mbahet edicioni i parë i prezantimit “Nata e ideve”, një aktivitet për ...

Hapet ekspozita 'Bukuria e betonit' e fotografit francez Etienne Rémond

Aleanca Franceze prezanton ekspozitën e fotografisë "Concrete Beauty: Bukuria e betonit", të fotografit francez Etienne Rémond, nga sot deri me 30 shtator 2019.

Kino Armata dhe Termokiss mbajnë javën e filmit francez

Nga 13 deri në 29 gusht 2019 në Kino Armata dhe Termokiss në Prishtinës do të mbahet java e filmit francez “Kino n’sheher”.

Pianistja franceze performon në Prishtinë

Ambasada e Francës në Kosovë përmes një njoftimi ka bërë të ditur se pianistja dhe kompozitorja franceze Françoise Choveaux do të ketë një prezantim para publikut ...

Universitetet e Francës prezantojnë mundësitë e studimit për studentët nga Kosova

U hap edicioni i parë i Panairit të edukimit “Studioni në Francë” i cili u mundëson të rinjve studime në nivelet bachelor, master e doktoraturë në Francë.

Nesër nis edicioni i 18-të i Festivalit të i Filmit të Frankofonisë në Kosovë

Me shfaqjen e filmit “Au Revoir là – haut” të Albert Dupontel që do të bëhet nesër në mbrëmje, më 2 nëntor 2018, në ora 20:00 në Cineplexx Kosova, do ...

Nesër hapet ekspozita ‘Studio Alix: një shekull fotografi të Pireneve’

Aleanca Franceze në Prishtinë do të hapë nesër, më 20 tetor 2018, ekspozitën "Studio Alix: një shekull fotografi të Pireneve",