Postet nga: Ukrainë - Rusi

Kurti: Rusia po përdor dhunën seksuale si pjesë të strategjisë së saj ushtarake në Ukrainë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në takim me përfaqësuesit e Rrjetit global të viktimave dhe të mbijetuarve të dhunës seksuale gjatë luftës, SEMA, ka shprehur ...

Osmani: Përvoja e Kosovës mund ta ndihmojë Ukrainën në trajtimin e të mbijetuarve të dhunës seksuale

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur sot një delegacion të Rrjetit Global të Viktimave dhe të mbijetuarve të dhunës seksuale të luftës nga Ukraina dhe Kolumbia.

SHBA kërkon fokusim në nevojat "urgjente" të Ukrainës

Një diplomat i lartë amerikan, të martën, u kërkoi aleatëve të Ukrainës që të ndihmojnë vendin e goditur nga lufta që të përmbushë nevojat “e ...

Rusia sanksionon degët evropiane të Gazprom në vendet që kanë vënë sanksione ndaj Moskës

Rusia ka vendosur sanksione kundër degëve të “Gazprom Germania” dhe dhjetëra kompanive të tjera me seli në vendet që kanë vendosur sanksione ndaj Rusisë, në përgjigje ...

Një zyrtar pro-rus i Khersonit kërkon bashkimin e këtij rajoni me Rusinë

Një zyrtar pro-rus në rajonin jugor të Khersonit, të pushtuar nga trupat ruse tha se do të bënte një kërkesë për aneksimin e këtij rajoni nga ...

Ukraina e shqetësuar nga intensifikimi i sulmeve ruse me raketa

Ushtria e Ukrainës tha të shtunën se ekziston një kërcënim nga sulmet me raketa ruse kundër vendit, ndërsa ushtria ruse po përqendron pë...

Gjermania: Dërgimi i armatimit të rëndë në Ukrainë lejohet sipas ligjit ndërkombëtar

Ministri gjerman i Drejtësisë, Marco Buschmann, tha se dërgesat e tankeve dhe armatimeve të tjera të rënda në Ukraina, sipas ligjit ndërkombëtar, nuk do të ...

Rusia godet Kievin dhe Lvivin, ndërsa përforcon ofensivën ndaj Mariupolit

Të shtunën herët në mëngjes u dëgjuan shpërthime në Kiev dhe qytetin perëndimor të Ukrainës, Lviv.