Postet nga: Giorgia Meloni

Migrantët, Parlamenti shqiptar miraton marrëveshjen Rama-Meloni

Në Shqipëri, parlamenti miratoi sot, më 22.02.2024, marrëveshjen për migrantët nënshkruar nëntorin e vitit të kaluar në Romë nga kryeministri Edi Rama dhe kryeministrja italiane ...

Kushtetuesja i hap rrugë ratifikimit të marrëveshjes për emigrantët mes Shqipërisë dhe Italisë

Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë i ka hapur rrugë të hënën ratifikimit të një marrëveshjeje mes Shqipërisë dhe Italisë për emigrantët, duke thënë ...

Meloni thotë se respekton vendimin e Gjykatës Kushtetuese në Shqipëri, por nuk ka plan B

Kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni, ka shprehur respektin e saj ndaj vendimit të Gjykatës Kushtetuese të Shqipërisë lidhur me paktin për strehimin e emigrantëve të paligjshë...

Shqipëria do të pranojë jo më shumë se 3,000 emigrantë sipas marrëveshjes me Italinë

Shqipëria nuk do të mbajë më shumë se 3,000 emigrantë në çdo kohë sipas një marrëveshjeje të shpallur këtë javë që lejon Italinë të ndërtojë atje dy ...

Ekspertët: Marrëveshja e Italisë për strehimin e azilkërkuesve në Shqipëri tendence shqetësuese

Ekspertë dhe aktivistë për çështjet e migracionit thonë se një marrëveshje mes Italisë dhe Shqipërisë për strehimin e mijëra migrantëve në shtetin ballkanik, ndë...

Shqipëria do të presë emigrantë, Italia do të financojë strehimin e tyre

Emigrantët që do të shpëtohen në Detin Mesdhe do të strehohen në Shqipëri, ndërsa Italia do të financojë për ngritjen e qendrave për pritjen ...

Meloni: Kërkuam nga Kurti dhe Vuçiq t'i zbatojnë marrëveshjet

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, përfunduan takimet e parapara me udhëheqësit evropianë në Bruksel, në kuadër të pë...

Italia kërkon ndihmë nga BE-ja pas rritjes së numrit të migrantëve

Kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni, paralajmëroi se “e ardhmja e Evropës është në rrezik” pasi një mori migrantësh zbarkuan në ishullin Lampedusa në Detin Mesdhe.