Postet nga: Turqi

10 Vjetori i Pavarësisë- Organizimet Kulturore nga ShBA-ja në Turqi

Për të shënuar 10 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës do të ketë aktivitete kulturore që do të organizohen në ShBA, Austri, Turqi, Zvicër e Suedi.

Dogana Parandalon Futjen e Mallrave të Ndaluara në Kosovë

Njësitë e doganës gjatë kësaj fundjave kanë arritur të parandalojnë disa raste të tentimeve për të futur mallra të ndaluara.

Gjykata Anulon Vendimin për Lirimin e Kreut të Amnesty International

Një gjykatë turke anuloi vendimin e saj për të liruar nga paraburgimi kreun lokal të organizatës për të drejtat e njeriut, Amnesty International.

Turqia Planifikon Operacion Ushtarak Ndaj Kurdëve

Turqia tha se planifikon ndërhyrje ushtarake në rajonet Afrin dhe Manbij të Sirisë, të cilat kontrollohen nga kurdët, në përgjigje të "kërcënimit" që paraqesin luftë...

Turqia Arreston Disa Militantë të Shtetit Islamik

Agjencia shtetërore e lajmeve në Turqi raportoi se autoritetet atje kanë arrestuar dhjetë militantë të dyshuar të Shtetit Islamik, përfshirë një lider të dyshuar.

Erdogan Kërkon të Drejtat për Turqit në Greqi

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, gjatë një vizite në verilindje të Greqisë, ka kërkuar që të mbrohen të drejtat e myslimanëve që flasin gjuhën turke në kë...

Turqia Ndalon Afro 100 Emigrantë Ilegalë

Forcat turke të sigurisë kanë arrestuar 96 emigrantë ilegalë në disa operacione në pjesë të ndryshme të Turqisë.

Politikania me Origjinë nga Ballkani, Rivali më Serioz i Erdoganit

Kundërshtarë të presidentit turk Recep Tayyip Erdogan kanë shpresa se vendi një ditë do të kthehet në formën parlamentare të demokracisë, e cila është hequr pas ndryshimeve të ...