Postet nga: Turqi

SHBA-ja paralajmëron sanksione ndaj Turqisë dhe Egjiptit

Një zyrtar i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit ka paralajmëruar sanksione kundër aleatëve amerikanë, Turqisë dhe Egjiptit, për marrëveshjet ushtarake që këto vende ...

Turqia arreston mbi 100 ushtarë për lidhje të dyshuara me Gulenin

Policia turke arrestoi të martën 101 ushtarë nën dyshimet se janë mbështetës të klerikut fetar, Fethullah Gulen.

Turqia dëbon afër 50 mijë migrantë nga Stambolli

Turqia tha se kishte dëbuar afër 50.000 migrantë nga Stambolli, përfshirë më shumë se 6,000 sirianë, që nga fillimi i një fushate kundër migracionit të paligjshëm.

Turqia thotë se do t'i kthejë xhihadistët e huaj në vendet e tyre

Turqia do të fillojë, nga java e ardhshme, t'i kthejë xhihadistët e huaj nëpër vendet e tyre, tha të premten ministri i Brendshëm turk, Suleyman Soylu.

Trump dhe Erdogan takohen më 13 nëntor në Uashington

Presidenti amerikan, Donald Trump do të takohet me homologun e tij turk, Recep Tayyip Erdogan javën e ardhshme, në kohën e tensionimit të marrëdhënieve në mes ...

Turqia thotë se ka zënë motrën e al-Baghdadit në Siri

Turqia ka thënë se ka zënë motrën e liderit tashmë të vdekur të grupit militant, Shteti Islamik (IS), Abu Bakr al-Baghdadi në veri të Sirisë.

Dhoma e Përfaqësuesve e njeh si gjenocid vrasjen e armenëve

Dhoma e Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara ka miratuar me shumicë votash një rezolutë, që e njeh si gjenocid masakrën e armenëve në Perandorinë Osmane në ...

Gjykata e Malit të Zi vendos përsëri për deportimin e 'gylenistit' në Turqi

Një gjykatë në Bijelo Polje në Mal të Zi vendosi për herë të dytë që të lejojë ekstradimin në Turqi të një përkrahësi të klerikut të më...