Postet nga: talibanët

Kina bëhet shteti i parë që emëron ambasador në Afganistan

Kina është bërë shteti i parë në botë që zyrtarisht ka emëruar ambasadorin e saj të ri në Afganistan, që kur talibanët morën pushtetin.

Vdekja e një blogereje rrit frikën për sigurinë e grave afgane

Hora Sadat ishte një grua që kishte ndërtuar një audiencë të madhe në YouTube përmes krijimit të videove lidhur me jetën në Afganistan.

Talibanët ndalojnë studentet afgane që largohen nga vendi për të studiuar në Dubai

“Pasi talibanët mbyllën universitetet për gratë, shpresa ime e vetme ishte të merrja një bursë që do të më ndihmonte të studioja jashtë vendit”, thotë studentja 20-vjeç...

Talibanët ndalojnë partitë politike pasi i shpallin joislamike

Sundimtarët e linjës së ashpër të Afganistanit, talibanët, kanë ndaluar të gjitha partitë politike, duke thënë se ato “nuk kanë asnjë justifikim” sipas Ligjit islamik ...

Dy vjet nga marrja e pushtetit nga talibanët në Afganistan, gratë dhe vajzat po e paguajnë çmimin

Janë bërë dy vjet nga marrja e pushtetit nga talibanët, të morën udhëheqjen pasi forcat e SHBA-së dhe NATO-s u tërhoqën nga ky vend ...

Blinken: Raportet me talibanët varen nga përmirësimi i jetës së grave në Afganistan

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, e ka përsëritur se nuk mund të ketë përmirësim të marrëdhënieve në mes të Shteteve të Bashkuara dhe ...

Talibanët i arrestojnë dy gazetarë në Afganistan

Autoritetet e talibanëve i kanë arrestuar dy gazetarë në jug të Afganistanit, ku është ndaluar që të transmetohet zëri i grave nëpër radio.

Edhe rreth 30 afganë të mbetur në kampin Bondsteel

Për rreth 30 qytetarë afganë që ikën nga pushtimi taliban, rruga drejt zhvendosjes në Shtetet e Bashkuara të Amerikës është bllokuar në kampin Liya, brenda bazës ushtarake ...