Postet nga: talibanët

Presidenti afgan: Talibanët mund t'iu binden negociatave për paqe

Presidenti i Afganistanit, Ashraf Ghani, shfaqi shpresën se militantët talibanë mund të binden për t'u ulur në tryezën e negociatave për paqe.

Presidenti afgan njofton për përfundimin e armëpushimit me talibanët

Presidenti afgan, Ashraf Ghani ka njoftuar për përfundimin e armëpushimit mes Qeverisë dhe talibanëve, por ka bërë thirrje që grupi militant të përfshihet në ...

Droni amerikan godet shefin e talibanëve; dyshohet të jetë vrarë

Zyrtarë të Pentagonit thanë se një dron i Shteteve të Bashkuara ka shënjestruar udhëheqësin e talibanëve pakistanezë në një provincë afgane, pranë kufirit me Pakistanin.

Talibanët afganë njoftojnë për nisjen e ofensivës pranverore

Talibanët afganë kanë njoftuar për lansimin e ofensivës së tyre vjetore në stinën e pranverës.

Rusia Kundërshton se Ka Furnizuar me Armë Talibanët

Rusia ka kundërshtuar komentet e komandantit të lartë të NATO-s në Afganistan se ky vend ka mbështetur dhe furnizuar me armë talibanët, transmeton Reuters.

SHBA- Thirrje Talibanëve të Shqyrtojnë Ofertën për Paqe

Shtetet e Bashkuara u bënë thirrje talibanëve që të shqyrtojnë seriozisht ofertën e presidentit afgan, Ashraf Ghani, për bisedime për paqe.

Presidenti Afgan Fton Talibanët në Tavolinën e Diskutimit

Presidenti afgan, Ashraf Ghani, ka propozuar njohjen e talibanëve si grup politik legjitim, si pjesë e procesit që mund të dërgojë në bisedimet për paqe dhe në ...

Dhjetëra të Vdekur nga Dy Sulme në Kabul

Zyrtarët afganë kanë thënë se një bombë vetëvrasëse ka lënë të vdekur të paktën dy persona, në sulmin që ka ndodhur në një zonë ...