Postet nga: Mariupol

Luftëtarët ukrainas evakuohen nga Mariupoli

Ushtria ukrainase ka thënë të martën se është duke punuar për të evakuuar të gjitha trupat ushtarake që kanë mbetur në fabrikën Azovstal në Mariupol.

Ukraina thotë se të gjithë fëmijët, gratë dhe të moshuarit janë evakuuar nga fabrika e çelikut në Mariupol

Të gjitha gratë, fëmijët dhe të moshuarit që po strehoheshin në fabrikën e çelikut Azovstal në Mariupol janë evakuuar, tha të shtunën zëvendëskryeministrja e ...

Evakuohen disa civilë nga fabrika Azovstal 

Ukraina ka thënë se 50 civilë janë evakuuar nga fabrika e çelikut, Azovstal, në Mariupol, të premten, 6 maj, duke akuzuar Rusinë se ka shkelur armëpushimin, përmes së cilit ...

Sekretari i OKB-së: Zona e luftës në Mariupol, si peizazh ferri

Sot është dita e 72-të e pushtimit rus në Ukrainë – lufta e parë tokësore në Evropë në dekada.

Civilët vazhdojnë të jenë të bllokuar në fabrikën e çelikut në Mariupol

Dhjetëra civilë ukrainas, përfshirë gra dhe fëmijë, mbetën të bllokuar të enjten në bunkerë nëntokësorë në fabrikën e çelikut të qytetit të shkatë...

Raportohet për afër 600 të vrarë në sulmin ndaj teatrit në Mariupol

Agjencia Associated Press tha se ka kryer një hulumtim që tregon se afër 600 civilë kanë vdekur në sulmin rus ndaj teatrit në Mariupol, që përdorej si strehimore.

Prishet armëpushimi, Rusia godet me raketa fabrikën e çelikut në Mariupol

Rusia goditi me raketa të martën fabrikën e çelikut “Azovstal” në Mariupol, një zhvillim që erdhi pas prishjes së armëpushimit të ndërmjetësuar nga OKB. Ndë...

Rusia shpall armëpushim në fabrikën e çelikut në Mariupol

Ministria ruse e mbrojtjes thotë se do t’i lejojë civilët e bllokuar në fabrikën e çelikut 'Azovstal' ta evakuojnë zonën.