Postet nga: japonia

Veseli: Së shpejti do të hapet Ambasada e Japonisë në Prishtinë

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, gjatë vizitës së tij në Japoni, ka thënë se shumë shpejtë do të hapet ambasada japoneze në Prishtinë si dhe do të thellohen ...

Thaçi falënderon Japoninë për mbështetje politike

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka pritur në takim Ministren e Shtetit për Punë të Jashtme të Japonisë, Toshiko Abe, me të cilë...

Vitin e ardhshëm Japonia bëhet me ambasadë në Kosovë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka pritur ministren e Shtetit për Punë të Jashtme të Japonisë, Toshiko Abe, me të cilën thotë se u pajtuan që bashkë...

Një delegacion i lartë japonez vjen për vizitë në Kosovë më 18 shkurt

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka ka njoftuar se ambasadori japonez në Kosovë, Kiyoshi Koinuma ka deklaruar se një delegacion i lartë japonez do të vijë për vizitë në ...

Japonia mund t’i lehtësojë procedurat për punëtorët e huaj

Kabineti i Japonisë ka miratuar një projekligj për të lehtësuar rregullat e këtij shteti për imigrim.

Kosova e Japonia me marrëveshje në fushën e turizmit

Ushtruesja e detyrës së ministres së Tregtisë dhe Industrisë, Arbëreshë Krasniqi ka nënshkruar marrëveshje me Agjencinë Japoneze të Turizmit, për lehtësimin e zhvillimit ekonomik ...

Japonia ekzekuton shtatë anëtarë të kultit që sulmoi metronë e Tokios

Shtatë pjesëtarë të kultit Aum Shinrikyo, i cili ka kryer një sulm kimik në metronë e Moskës më 1995, u ekzekutuan, përfshirë edhe liderin e kultit, Shoko Asahara.

Japonia me pasaportën më të fuqishme në botë

“Henley Passport Index” ka renditur të gjitha pasaportat e botës sipas numrit të vendeve që mbajtësit e tyre mund të vizitojnë pa viza.