Postet nga: Irak

Ushtari amerikan nuk shpallet fajtor për vrasjen e një luftëtari të IS-it

Një pjesëtar i marinës amerikane nuk u gjet fajtor për vrasjen e një luftëtari të plagosur të grupit militant Shteti Islamik (IS), që ndodhej nën ...

Turqia sulmon militantët kurdë në Irak

Njësitë komando të ushtrisë turke të mbështetura edhe nga forcat ajrore dhe ato artilerike kanë sulmuar militantët kurdë në veri të Iraku, njoftoi ministria e Mbrojtjes e ...

Iraku dënon me vdekje tre francezë që iu bashkuan ISIS-it

Tre burra francezë janë dënuar me vdekje nga një gjykatë në Irak, pasi janë shpallur fajtorë se iu bashkuan grupit militant të Shtetit Islamik (ISIS).

SHBA largon stafin "jo të domosdoshëm" nga Iraku

Ambasada amerikane në Bagdad ka thënë se Departamenti Amerikan i Shtetit ka urdhëruar “punëtorët qeveritarë jo të domosdoshëm” që të largohen nga Iraku pas rritjes ...

ISIS largohet nga zona e fundit e kontrolluar në Siri

Luftëtarët e SDF kanë ngritur flamuj të fitores në Baghuz

Më shumë se 70 të vdekur nga fundosja e varkës në Irak

Të paktën 72 persona kanë vdekur pasi një varkë e mbingarkuar u fundos në lumin Tigris në Irakun verior, njoftuan zyrtarët lokalë.

Trump realizon vizitë të papritur në Irak

Presidenti amerikan, Donald Trump dhe Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara, Melania Trump kanë bërë një vizitë të paparalajmëruar në Irak, duke i vizituar trupat amerikane pë...

Krishtlindjet bëhen festë kombëtare në Irak

Kabineti irakian miratoi një ligj për të shënuar 25 dhjetorin si Ditën e Krishtlindjes, pra si një festë zyrtare që do të shënoi lindjen e Jezus Krishtit, ...