Postet nga: Evan Gershkovich

Aktakuzë për spiunazh ndaj gazetarit amerikan të paraburgosur në Rusi

Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Rusisë konfirmoi më 13 qershor një akuzë përfundimtare për spiunazh kundër gazetarit amerikan, Evan Gershkovich dhe e dërgoi çështjen ...

Gjykata e Moskës ia vazhdon dënimin gazetarit të ‘Wall Street Journal’, Evan Gershkovich

Një gjykatë në Moskë ia ka vazhduar paraburgimin gazetarit të ‘Wall Street Journal’ Evan Gershkovich deri në fund të qershorit, sipas zyrtarëve të gjykatës, pasi ai përballet ...

Gazetarët notojnë për të shënuar njëvjetorin e burgosjes së Evan Gershkovichit

Gazetarët kanë notuar të shtunën në 10 plazhe Brighton nëpër botë, për të shënuar njëvjetorin e burgosjes së gazetarit amerikan Evan Gershkovich në Rusi.

Rusia mohon vizitën konsullore me gazetarin e arrestuar amerikan

Rusia tha të enjten se po refuzon një vizitë të ardhshme konsullore për gazetarin e arrestuar amerikan Evan Gershkovich, në shenjë hakmarrjeje për refuzimin amerikan për të ...

Rusia refuzon kërkesën e SHBA-së për ta vizituar gazetarin e burgosur

Ministria e Jashtme e Rusisë tha të enjten, më 27 prill, se e ka refuzuar një kërkesë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për t’i bërë ...

Ambasadorja amerikane: Gazetari i burgosur Gershkovich “është në gjendje të mirë”

Ambasadorja amerikane në Rusi, Lynne Tracy, ka thënë se e ka gjetur gazetarin Evan Gershkovich me “shëndet të mirë”, në burgun që është dërguar.

SHBA-ja e shpall gazetarin e WSJ-së si “të arrestuar gabimisht” në Rusi

Shtetet e Bashkuara e shpallën gazetarin Evan Gershkovich si “të arrestuar gabimisht” nga Rusia dhe bënë thirrje për lirimin e tij të menjëhershëm.

Rusia e akuzoi zyrtarisht gazetarin amerikan për spiunazh

Gazetari amerikan Evan Gershkovich është akuzuar zyrtarisht në Rusi për spiunazh, raportoi AFP (Agence FrancePresse).