Postet nga: Ekonomia

Kryetari i PDK-së kritikon Qeverinë: Përveç se është e humbur, po abstenon nga përgjegjësia që ka

Rritja e çmimeve të produkteve, telashet me energjinë elektrike dhe mungesa e investimeve kapitale. Këto janë tri pikat ku kreu i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, ka ...

SHBA-ja zotohet për masa të ashpra kundër shteteve që abuzojnë me rendin ekonomik

Shtetet e Bashkuara do të vendosin pasoja të ashpra ndaj shteteve që prishin rendin ekonomik ndërkombëtar, tha të martën sekretarja amerikane e Thesarit, Janet Yellen.

Banka Botërore: Me reforma kyçe, Kosova mund ta përshpejtojë rritjen ekonomike

Duke shtuar ritmin e reformave kyçe, Kosova mund ta përshpejtojë rritjen ekonmomike dhe brenda njëzet viteve të ardhshme të arrijë standardet aktuale të jetesës së vendeve ...

Tkurret ekonomia franceze

Ekonomia e Francës është tkurrur në çerekun e parë të vitit, pasi familjet kanë shpenzuar më pak sesa është menduar, për shkak të rritjes së inflacionit, kanë treguar ...

Përkeqësohen parashikimet për ekonominë maqedonase

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, tha se shtetin e tij po e pret një prej dimrave më të vështirë “me të cilin duhet të përballemi”, ...

Erdogan shpreson që lufta në Ukrainë të rrisë fuqinë rajonale turke

Teksa vazhdon pushtimin e paprovokuar të Ukrainës, Rusia e gjen veten duke u përballur me një izolim ndërkombëtar në rritje, përfshirë edhe zgjerimin e listë...

Euro zbret në 119.4 Lekë, niveli më i ulët që prej vitit 2007 

Euro shënon rënien më të madhe në Shqipëri që prej vitit 2007. Ekspertët shohin disa shkaqe për këtë lëvizje të ndjeshme në tregun e ...

LDK rendit shqetësimet që ka ndaj Qeverisë Kurti

Neglizhenca qeverisëse, mosrespektimi kushtetues, tendencat kapëse të drejtësisë dhe raporti i Departamentit Amerikan të Shtetit, sipas Lidhjes Demokratike të Kosovës janë katër shqetesimët lidhur ...