Postet nga: botë

680 mijë njerëz kanë vdekur nga SIDA gjatë vitit 2020

1 Dhjetori shënon Ditën Ndërkombëtare kundër HIV/AIDS, që kërcënon botën, ndërsa mjekësia vazhdon punën për zbulimin e ilaç...

Biden e Macron tregojnë gatishmëri për të riparuar marrëdhëniet

Presidenti amerikan, Joe Biden, dhe presidenti francez, Emmanuel Macron, po mbajnë në Romë takimin e parë mes tyre që kur marrëdhëniet mes dy vendeve shënuan një pikë ...

Merkel shkon në Moskë në kohën e raporteve të tensionuara

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, do ta vizitojë Rusinë më 20 gusht për bisedime me presidentin rus, Vladimir Putin. Njoftimi u bë nga ana e qeverive ruse dhe gjermane. Vizita e ...

Veturat e veçanta të udhëheqësve botërorë

Krerët e shteteve, monarkët dhe udhëheqësit fetarë të botës zotërojnë disa prej automjeteve më të veçanta. Njihuni me një pjesë të tyre.

OKB: Mbi 19 mijë fëmijë, viktima të dhunës në zonat e konfliktit

Numri i fëmijëve të rrëmbyer dhe të përdhunuar në rajonet e krizave është rritur në mënyrë drastike në vitin 2020, thanë Kombet e Bashkuara. Zyra e ...

Rekord prej 55 milionë personash u zhvendosën brenda kufiijve më 2020

Numri i personave të zhvendosur brenda kufijve të një shteti ka prekur shifra rekorde vitin e kaluar, sipas një raporti të përpiluar nga Qendra Monitoruese e Zhvendosjeve të Brendshme ...

OBSH thirrje vendeve të pasura: Dhuroni vaksina për të varfrit, mos vaksinoni fëmijët

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë u bëri thirrje vendeve të pasura që të ndihmojnë skemën Covax. Sipas tij, në vendet e varëfra ...

3 milion të vdekur në shkallë botërore nga koronavirusi

Numri global i të vdekurve nga koronavirusi ka kapërcyer shifrën marramendëse prej 3 milionë njerëzish.