Postet nga: botë

Filmat kosovarë, korrin suksese jashtë, por nuk shfaqen brenda vendit

Ka dy javë që filmi artistik nga Kosova, “Zgjoi” me regji të Blerta Bashollit mori tri çmimet kryesore në “Sundance Film Festival” në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Lobimi digjital, qasja e re “diplomatike” për njohjen e shtetësisë së Kosovës nëpër botë

Deri tash rreth 24 mijë e 896 përdorues të internetit kanë nënshkruar peticionin “Add Kosovo as a country in Netflix” si formë për të njohur sovranitetin e Kosovës ...

Ndikimi i krizës ekonomike nga pandemia në ndërprerjen e arsimimit të vajzave

Pandemia bëri që të mbyllen shkollat anë e mbarë botës. Bashkë me ndërprerjen e mësimit në shkolla, për shumë nxënës u ndërpre ...

Shpërthim i madh në kryeqytetin libanez Bejrut

Një shpërthim i madh ka tronditur sot kryeqytetin libanez Bejrut, duke shkatërruar ndërtesat dhe zyrat përreth qytetit, shkruan CNN.

Moldavia mbyll fabrikën ilegale të helikopterëve

Zyra e Prokurorisë së Moldavisë për Luftimin e Krimit të Organizuar dhe Rastet Speciale dhe hetuesit nga Inspektorati i Përgjithshëm i Policisë të martën mbyllën ...

Rastet me COVID-19 po rriten më shpejt se kurrë në të gjithë botën

Rastet me COVID-19  po rriten më shpejt se kurrë në të gjithë botën, me një normë prej më shumë se 100 mijë të infektuar në ditë,  shkruan CNN.

SHBA dhe Kina në prag të Luftës së Ftohtë

Kina dhe Shtetet e Bashkuara janë në prag të një “lufte të re të ftohtë”, paralajmëroi ministri i Jashtëm kinez, Wang Yi.

Numri i vdekjeve në botë nga COVID-19 shkon mbi 50 mijë

Vdekjet globale nga COVID-19 sonte kanë kaluar numrin 50,000 pasi Italia njoftoi 760 vdekje të reja në 24 orë, sipas Worldometers.