Postet nga: BDI

VMRO dhe VLEN bisedojnë për formimin e Qeverisë së re

Qeveria e re e Maqedonisë së Veriut do të përbëhet nga VMRO DPMNE-ja dhe koalicioni i opozitës shqiptare VLEN, por pjesë e saj mund të jenë edhe ...

Zgjedhjet në Maqedoni të Veriut, ndiqni drejtpërdrejt rezultatet

Në Maqedoni të Veriut sot, më 08.05.2024, janë mbajtur zgjedhje të dyfishta – rundi i dytë I zgjedhjeve presidenciale, dhe zgjedhjet parlamentare.

Qytetarët e Maqedonisë së Veriut zgjedhin presidentin dhe Parlamentin e ri

Qytetarët e Maqedonisë së Veriut kanë filluar të votojnë mëngjesin e së mërkurës për t’i zgjedhur presidentin dhe Parlamentin e ri të vendit në ...

Zgjedhja e presidentit të Maqedonisë së Veriut "në duar" edhe të shqiptarëve

Në Maqedoninë e Veriut më 8 maj mbahen dy palë zgjedhje: rundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale, si dhe zgjedhjet parlamentare.

VMRO-ja paralajmëron Qeveri të re me opozitën shqiptare

Ende pa u mbajtur zgjedhjet parlamentare, më 8 maj, VMRO DPMNE-ja e ka shpallur veten fituese të këtyre zgjedhjeve, ndërsa tashmë ka përcaktuar edhe partitë që do të ...

Zëdhënësi i BDI-së: Presim fitore të madhe e historike

Zëdhënësi i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Arbër Ademi, ka thënë se presin fitore të madhe, me diferencë të madhe, në zgjedhjet presidenciale që ...

Live - Intervistë me Bujar Osmanin, kandidatin për president nga radhët e BDI-së

Kandidati për president nga radhët e BDI-së, si dhe nënkryetari i kësaj partie, në Maqedoninë e Veriut, Bujar Osmani ka thënë se dezinformimi është një ...

BDI paralajmëron trazira të mundshme në Maqedoninë e Veriut “sipas një skenari rus”

Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) ka paralajmëruar trazira të mundshme në Maqedoninë e Veriut pas zgjedhjeve parlamentare, që do të mbahen më 8 maj.