Postet nga: art

Ndahen çmimet ‘Pulitzer’

Edhe këtë vit është bërë ndarja e çmimeve prestigjioze ‘Pulitzer’.

'New Collectivism' dhe 'NSK' i dhurojnë një vepër Galerisë Kombëtare

Fondi i Galerisë Kombëtare të Kosovës është pasuruar edhe me një vepër të re arti. Përmes një njoftimi në Facebook, GKK-ja ka njoftuar se 'New Collectivism' ...

Dhjetëra artistë ndërkombëtarë në koloninë e artit në Therandë

Artistë nga 11 shtete të ndryshme të Botës po marrin pjesë në Koloninë Ndërkombëtare të Artit në Therandë, që organizohet në kuadër të festivalit “Festari”.

“The Shape of Water” Fitoi Çmimin Oscar si filmi më i Mirë

Drama romantike “The Shape of Water” fitoi çmimin Oscar si filmi më i mirë. Ceremonia e 90-të e ndarjes së Oscar-it u mbajt të dielën në Llos Angjelles.

Vepra Madhështore Arti me Objekte Natyrore

Një artist krijoi vepra madhështore me objektet që i gjeti rreth shtëpisë së tij.

Të Shtunën, Ekspozitë e Artistëve Italianë e Kosovarë

Në Kosovo Art Academy ne Prishtinë, nesër do të hapet një ekspozitë e artistëve italianë dhe kosovarë.

‘Refugees Welcome’ Copë Arti si Shpresë për Refugjatët

“Unë besoj në njerëzit dhe ndryshimin”, është komenti i një refugjati.

Artisti Kosovar Merr Mirënjohje Speciale në Bienalen e Venedikut

Halilaj ka marrë këtë mirënjohje speciale që për motiv kishte ndërhyrjet imagjinative në arkitekturën e Arsenalit dhe Pavilionit Qendror i cili krijon lidhjen në mes ...