Postet nga: Armeni

Kryministri armen: Mbështetja vetëm te Rusia për siguri “gabim strategjik”

Kryeministri i Armenisë Nikol Pashinyan, ka thënë se politika e vendit të tij që të mbështetet vetëm te Rusia për të garantuar sigurinë, ka qenë gabim ...

Armenia dhe Azerbajxhani thonë se ka të vrarë nga përplasjet në kufirin mes tyre

Tbilisi – Armenia dhe Azerbajxhani njoftuan të premten për të vrarë në luftimet përgjatë kufirit ndërmjet tyre, në veriperëndim të rajonit separatist Nagorno-Karabakh.

SHBA-ja ndërmjetëson bisedimet e reja mes Armenisë dhe Azerbajxhanit

Shtetet e Bashkuara kanë nisur ndërmjetësimin e bisedimeve treditore të paqes midis Armenisë dhe Azerbajxhanit. Kjo është një përpjekje e re për të zgjidhur konfliktin që ...

Pas rritjes së tensioneve, liderët e Armenisë dhe Azerbajxhanit takohen në Bruksel

Liderët e Armenisë dhe Azerbajxhanit u takuan më 14 maj në Bruksel për bisedime, në mes të rritjes së tensioneve në kufirin mes dy shteteve.

Azerbajxhani dhe Armenia bëjnë përparim në bisedimet për paqe

Azerbajxhani dhe Armenia bënë përparim të rëndësishëm në adresimin e çështjeve të vështira, gjatë bisedimeve “intensive dhe konstruktive” që organizoi SHBA-ja këtë javë, ...

Përafërsisht 100 të vrarë në përleshjet gjatë natës midis Armenisë dhe Azerbajxhanit

Luftimet midis Armenisë dhe Azerbajxhanit të hënën mbrëma lanë të vrarë pothuajse 100 ushtarë.

Armenia kërkon ndihmë nga ndërkombëtarët për ndaljen e dhunës në Nagorno Karabak

Armenia i ka bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar që t’i ndihmojë që të ndalë “veprimet agresive” të Azerbajxhanit, pas shpërthimit të dhunës në rajonin e ...

Jep dorëheqjen presidenti armen: Kushtetuta nuk më garanton ndikim të mjaftueshëm

Presidenti armen Armen Sarkisian dha dorëheqjen e tij të dielën, duke thënë se ai beson se kushtetuta e vendit nuk i jep atij fuqi të mjaftueshme pë...