Postet nga: Angela Merkel

Përpjekja e fundit e kancelares Merkel për të kontrolluar pandeminë

Kancelarja në largim e Gjermanisë Angela Merkel do të zhvillojë bisedime të martën me udhëheqësit e 16 rajoneve të Gjermanisë pas shqetësimeve për rritjen e madhe ...

Situatë e rëndë me koronavirus në Gjermani

Kancelarja Angela Merkel e cilësoi si dramatike situatën me koronavirus në Gjermani.

Merkel bën thirrje për vaksinim që të evitohet një valë e pandemisë në dimër 

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, më 13 nëntor u bëri thirrje të gjithë gjermanëve të pavaksinuar që të imunizohen kundër koronavirusit sa më shpejt që të jetë e ...

Vuçiq pas takimit me Kurtin: Serbia s’mund të hyjë në BE pa zgjidhur çështjet me Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq është deklaruar pas takimit të sotëm me kryeministrin e Kosovës Albin Kurtin, pas sesionit të parë të Samitit BE-Ballkani Perëndimor që ...

Rrëmuja që Merkel po e lë prapa vetës

Pasardhësi i kancelares shumë të admiruar të Gjermanisë do të përballet me probleme të mëdha të pazgjidhura... Vetëm Otto von Bismarck dhe Helmut Kohl shërbyen ...

SPD mund partinë e Merkelit me rezultat të ngushtë

Partia Social-Demokrate (SPD) e qendrës së majtë, ka fituar zgjedhjet federale në Gjermani, duke mposhtur partinë e kancelares në shkuarje, Angela Merkel, sipas rezultateve preliminare.

Gjermania zgjedh pasardhësin e Merkelit

Gjermanët më 26 shtator i janë drejtuar kutive të votimit për të zgjedhur parlamentin e ri apo Budestagun, në zgjedhjet që pritet ta formësojnë të ardhmen e Gjermanisë ...

Ballkani drejt pasigurisë pa Merkelin?

Vizita e lamtumirës e kancelares Merkel në Ballkanin Perëndimor është pasqyruar gjerësisht në shtypin gjerman.