Postet nga: Angela Merkel

Merkel premton më shumë vaksina për gjermanët

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, të shtunën u zotua se vendi do të rrisë ritmin e një programi mbarëkombëtar të vaksinimit kundër koronavirusit.

Hoti- Merkelit: Qeveria në detyrë do t’i kryejë të gjitha obligimet dhe përgjegjësitë e parapara me Kushtetutë

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Avdullah Hoti, sot ka biseduar në telefon me kancelaren gjermane Angela Merkel, ku kanë diskutuar për menaxhimin e pandemisë së COVID-19, zhvillimet aktuale ...

Hoxhaj bisedon me këshilltarin e kancelares Merkel

Kandidati për kryeministër nga PDK, Enver Hoxhaj, ka zhvilluar sot një bisedë telefonike me këshilltarin kryesor të kancelares gjermane, Angela Merkel, Jan Hecker.

Gjermania bën përpjekjet e fundit për zhbllokimin e procesit të zgjerimit

Ndonëse formalisht nuk është në agjendën e samitit të Bashkimit Evropian, procesi i zgjerimit pritet që të diskutohet në margjinat e samitit që mbahet të enjten dhe të ...

Merkel u bën thirrje gjermano-turqve të shtyjnë ceremonitë e dasmës për shkak të COVID-19

Kancelarja Gjermane Angela Merkel, nxiti emigrantët turq që jetojnë në vend të shtyjnë ceremonitë e dasmave si pjesë e masave të qeverisë për sigurinë ndaj COVID-19.

Merkel paralajmëron se mund të duhen masa më të ashpra kundër coronavirusit gjatë dimrit

Liderët gjermanë janë pajtuar të hënën për kufizime më të rrepta me qëllim të frenimit të coronavirusit, disa ditë pasi ky shtet ka raportuar pë...

Merkel: Ndihma e shtetit ndaj bizneseve nuk mund të zgjasë përgjithmonë

Kancelarja gjermane, Angela Merkel tha të shtunën se ndihma aktuale që shteti po jep ndaj bizneseve që janë prekur nga pandemia e koronavirusit, nuk mund të zgjasë përgjithmonë.

Merkel dhe Vuçiq diskutojnë për dialogun Kosovë-Serbi

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel, zhvilluan të enjten një bisedë telefonike, gjatë së cilës diskutuan për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, pasojat ...