Postet nga: Angela Merkel

Vuçiq pas takimit me Kurtin: Serbia s’mund të hyjë në BE pa zgjidhur çështjet me Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq është deklaruar pas takimit të sotëm me kryeministrin e Kosovës Albin Kurtin, pas sesionit të parë të Samitit BE-Ballkani Perëndimor që ...

Rrëmuja që Merkel po e lë prapa vetës

Pasardhësi i kancelares shumë të admiruar të Gjermanisë do të përballet me probleme të mëdha të pazgjidhura... Vetëm Otto von Bismarck dhe Helmut Kohl shërbyen ...

SPD mund partinë e Merkelit me rezultat të ngushtë

Partia Social-Demokrate (SPD) e qendrës së majtë, ka fituar zgjedhjet federale në Gjermani, duke mposhtur partinë e kancelares në shkuarje, Angela Merkel, sipas rezultateve preliminare.

Gjermania zgjedh pasardhësin e Merkelit

Gjermanët më 26 shtator i janë drejtuar kutive të votimit për të zgjedhur parlamentin e ri apo Budestagun, në zgjedhjet që pritet ta formësojnë të ardhmen e Gjermanisë ...

Ballkani drejt pasigurisë pa Merkelin?

Vizita e lamtumirës e kancelares Merkel në Ballkanin Perëndimor është pasqyruar gjerësisht në shtypin gjerman.

Kurti deklarohet pas takimit me kancelaren Merkel dhe liderët e rajonit

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka dalë me një deklarim para mediave pas takimit me kancelaren gjermane Angela Merkel dhe drekës së përbashkët me liderët ...

Federata Evropiane e Gazetarëve reagon pas injorimit që u bëri Edi Rama gazetarëve nga Kosova

Gazetarët nga Kosova gjatë ditës së sotme janë privuar nga e drejta për të bërë pyetje në  konferencën e përbashkët në Tiranë me ...

Nis takimi 'kokë më kokë' Kurti – Merkel

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, përmes një video që e publikoi në profilin e tij në Facebook njoftoi se ka nisur takimi i tij dhe zëvendëses ...