Postet nga: Afrika e Jugut

Zjarri shkatërrues ringjallet në Parlamentin e Afrikës së Jugut

Tymi dhe flakët u rishfaqën nga katet e sipërme të Parlamentit të Afrikës së Jugut sot, disa orë pasi zjarri u shpall nën kontroll dhe ...

Zjarr në Parlamentin e Afrikës së Jugut

Një zjarr shpërtheu në ndërtesën e Parlamentit të Afrikës së Jugut, që gjendet në Kejp Taun.

Studimi sugjeron se njerëzit që kanë kaluar COVID-in mund të mos kenë mbrojtje ndaj Omicron-it

Shkencëtarët nga Afrika e Jugut po paralajmërojnë se ri-infeksionet mes njerëzve që tashmë kanë kaluar COVID-19 duket se kanë më shumë gjasa të jenë me variantin ...

Çfarë është varianti i ri i COVID-19 i identifikuar në Afrikën e Jugut?

Autoritetet në disa pjesë të botës kanë reaguar me alarm ndaj variantit të ri të koronavirusit të identifikuar në Afrikën e Jugut, pasi Bashkimi Evropian, Britania e Madhe ...

Kapet një rrjet i vaksinave false në Afrikë të Jugut dhe Kinë

Policia në Afrikën e Jugut dhe Kinë ka konfiskuar mijëra doza të falsifikuara të vaksinës kundër koronavirusit dhe ka bërë dhjetëra arrestime, njoftoi agjencia ...

Britania: Vaksina e AstraZenecas parandalon vdekjet, por Afrika e Jugut ndalon vaksinimet

Mes shqetësimeve në rritje lidhur me efektivitetin që garanton vaksina kundër COVID-19, e prodhuar nga kompania AstraZeneca, ndaj variantit të Afrikës së Jugut, ministri britanik i Shë...

56 vite më parë u arrestua Nelson Mandela, qëndroi në burg për 27 vjet

Më 5 gusht 1963, 56 vite më parë, Nelson Mandela u arrestua dhe më vonë u dënua me 5 vjet burg.

Vriten 11 taksistë në Afrikën e Jugut

Sulmuesit në Afrikën e Jugut kanë vrarë 11 shoferët e taksive në një pritë, thotë policia.