Postet nga: sicilia

Hora e Arbëreshëve, një pikëtakim mes shqiptarëve nga të gjitha trevat

Piani degli Albanesi, qendra kryesore e arbëreshëve në Siçili, po zbulohet së fundmi si destinacion edhe nga shqiptarët e Kosovës.

Shefi sicilian i mafias Messina Denaro, në “komë të pakthyeshme”

Shefi sicilian i mafias, Matteo Messina Denaro, i arrestuar pas tri dekadash arratie, është në gjendje kome në spital dhe nuk mund të ushqehet më, kanë raportuar mediat të shtunë...

Tre të moshuar humbin jetën nga zjarret në Itali

Ishulli jugor italian i Sicilisë është dërrmuar nga zjarret e egra nga të cilat humbën jetën tre të moshuar, bëri të ditur presidenti rajonal.

Shpërthen vullkani në malin 'Etna', ndërpriten disa fluturime në Sicili të Italisë

Fluturimet që i shërbenin qytetit lindor të Sicilisë, Catania në Itali u ndaluan të dielën pasi një shpërthim nga mali Etna aty pranë derdhi hirin vullkanik në ...

Haradinaj për Arbëreshët e Italisë: Një vlerë e madhe të cilën duhet ta ruajmë

“Arbëreshet e Italisë përgjatë shekujve kanë treguar vetëdije të lartë në ruajtjen e vlerave kombëtare dhe historike të shqiptarëve. Kjo është një vlerë e madhe ...

Italia lejon emigrantët të zbarkojnë në Sicili

Italia do të lejojë zbarkimin e 450 emigrantëve në Sicili, pasi të njëjtit janë marrë nga një anije e mbipopulluar të shtunën.