Postet nga: Armët bërthamore

Rusia nis t'i zhvendosë disa armë bërthamore në Bjellorusi

Rusia ka vazhduar me planin e saj për të vendosur armë taktike bërthamore në Bjellorusi. Presidenti i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, ka pohuar të enjten se zhvendosja e disa ...

NATO dënon retorikën 'e rrezikshme' bërthamore ruse

NATO ka dënuar retorikën "të rrezikshme" dhe "të papërgjegjshme" të Rusisë pas vendimit të presidentit rus, Vladimir Putin për të vendosur armë taktike bërthamore në ...

SHBA: Nuk ka indikacione se Rusia po planifikon të përdorë armë bërthamore

Departamenti amerikan i Mbrojtjes tha se nuk ka indikacione se Rusia po përgatitet të përdorë armë bërthamore, pasi Moska njoftoi se do të dislokojë armë bërthamore ...

Koreja e Veriut thotë se simuloi një kundërsulm bërthamor

Koreja e Veriut tha të hënën se ka simuluar një sulm bërthamor në Korenë e Jugut, duke testuar raketa balistike gjatë fundjavës.

SHBA: Rusia po shkel traktatin për armët bërthamore

Shtetet e Bashkuara thanë se Rusia nuk po i përmbahet detyrimeve e saj që dalin nga traktati i armëve bërthamore, New START, sa i përket lejimit ...

Putin: Rreziku bërthamor po rritet, por ne nuk jemi çmendur

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka thënë se kërcënimi i një lufte bërthamore është duke u rritur, mirëpo ka insistuar se Rusia “nuk është çmendur” dhe ...

Putin përjashton përdorimin e armëve bërthamore në Ukrainë

Presidenti rus Vladimir Putin mohoi të enjten se kishte ndonjë qëllim për të përdorur armë bërthamore në Ukrainë, por e përshkroi konfliktin atje si pjesë ...

Papa i bën thirrje botës “të mësojë nga historia” mbi kërcënimet bërthamore

Duke reflektuar në luftën në Ukrainë, Papa Françesku i ka bërë thirrje botës që të mësojë nga historia, kur bëhet fjalë për luftë...