Postet nga: Annalena Baerbock

Baerbock nuk u shmanget kritikave ndaj Turqisë

Ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock, mban qëndrim të qartë pro Greqisë në mosmarrëveshjen me Ankaranë për ishujt e Detit Egje.

Ministrja e Jashtme gjermane: BE-ja nuk do të dorëzohet përballë 'shantazhimit' rus për gazin

Ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock tha se Bashkimi Evropian nuk do t'i dorëzohet "shantazhimit" të Moskës, pasi Gazpromi njoftoi për një tjetër reduktim të madh ...

Baerbock: Të përshpejtohen negociatat për afrimin e Ballkanit Perëndimor me BE-në

Ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Annalena Baerbock konsideron që diskutimi për afrimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor me Bashkimin Evropian duhet të përshpejtohet.

Ministrja e Jashtme gjermane: Kosova e ka përfunduar punën e liberalizimit të vizave

“Kosova e ka kryer punën e saj sa i përket procesit të liberalizimit të vizave dhe tani i mbetet Bashkimit Evropian ta bëjë të njëjtën ...

Ministrja e Punëve të Jashtme e Gjermanisë do ta vizitojë Kosovën gjatë kësaj jave

Ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock, gjatë kësaj jave do vizitojë disa vende të Ballkanit, përfshirë Kosovën.

BE-ja do ta sanksionojë Putinin dhe Lavrovin

Bashkimi Evropian do ta sanksionojë presidentin rus Vladimir Putin dhe ministrin e jashtëm rus Sergej Lavrov, tha të premten ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock.

Gjermania akuzon Rusinë për kërkesa të stilit të Luftës së Ftohtë

Ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock, ka akuzuar Rusinë për rrezikim të paqes me diplomaci të stilit të Luftës së Ftohtë.

Kriza në Ukrainë: NATO dëshiron ta ‘tërheqë’ Ukrainën në aleancë, pohon ministri i Jashtëm rus, Lavrov

Kriza në Ukrainë: NATO dëshiron ta 'tërheqë' Ukrainën në aleancë, pohon ministri i Jashtëm rus, Lavrov

Diplomacia intenzive ka vazhduar edhe gjatë fundjavës në një përpjekje për ta shmangur një luftë në Evropën Lindore.