Postet nga: AGRESIONI RUS

Lufta në Ukrainë, sulmohet me “bombë të dirigjuar” një qendër e transfuzionit të gjakut

Një “bombë e dirigjuar” ruse ka goditur një qendër të transfuzionit të gjakut në verilindje të Ukrainës, duke vrarë dy e plagosur katër persona, thanë zyrtarë ukrainas, ...

Kievi thotë se nga diga e shkatërruar janë shkaktuar 1.5 miliard dollarë dëme

Kievi tha se shkatërrimi i digës Kahovka, në zonën e kontrolluar nga rusët në jug të Ukrainës, ka shkaktuar dëme në mjedis në vlerë ...

Ndalohen spektatorët e xhudos pasi mbanin emblemën ushtarake ruse

Federata Ndërkombëtare e Xhudos tha të mërkurën se ka dëbuar një grup spektatorësh nga kampionati botëror i xhudos që po mbahet në Doha ...

Moska kërcënon të anulojë marrëveshjen e grurit përsëri

Pushtimi rus i Ukrainës filloi më 24 shkurt të vitit 2022. Sulmet nga forcat ruse u raportuan në qytetet kryesore anembanë Ukrainës, duke përfshirë edhe kryeqytetin Kiev. 

Paralajmërimi për një përplasje bërthamore nga gazetari rus, fitues i çmimit Nobel

Autoritetet ruse mund t’ia kenë mbyllur gazetën e tij, mirëpo gazetari Dmitry Muratov refuzon të heshtë.

Kina dhe Bjellorusia bëjnë thirrje për armëpushim në Ukrainë

Presidentët e Kinës dhe Bjellorusisë u bashkuan në thirrjen për armëpushim dhe negociata që do të sillnin një zgjidhje politike për konfliktin në Ukrainë.

Prishtinë, gazetarët ukrainas falënderojnë Kosovën, kërkojnë ndaljen e luftës në vendin e tyre - FOTO

Gazetarët ukrainas që janë strehuar në Kosovë kanë zhvilluar sonte një aksion simbolik në njëvjetorin e fillimit të agresionit rus kundër Ukrainës.

Një vit nga pushtimi rus të Ukrainës, Zelenskiy: viti 2023 do të jetë vit i fitores

Sot, 24 shkurt 2023, janë bërë saktësisht një vit që kur Rusia ndërhyri ushtarakisht në territorin e Ukrainës për ta pushtuar këtë vend. Përkundër ...