Postet nga: AGRESIONI RUS

Njëvjetori i luftës në Ukrainë, Kuvendi i Kosovës mban një minutë heshtje për viktimat

Seanca e sotme plenare e Kuvendit të Kosovës, ka filluar duke mbajtur një minutë heshtje për të nderuar viktimat që humbën jetën nga lufta në Ukrainë.

Vizita e Biden në Kiev e rikonfirmon mbështetjen perëndimore – por jo të gjithë e kanë të njëjtën ndjesi

Konferenca e Sigurisë së Mynihut e konfirmoi gjithashtu mbështetjen perëndimore për Ukrainën, mirëpo Jugu Global e sheh konfliktin ushtarak ruso-ukrainas pak më ndryshe.

Një vit pas fillimit të luftës, çfarë e pret Ukrainën?

Perëndimi e ka mbështetur Ukrainën deri në atë masë që Vladimir Putin, e ndoshta edhe vetë perëndimi, nuk pritej se do ta bënin qysh kur ...

A do të përfundojë këtë vit lufta në Ukrainë?

Mes përgatitjeve për një ofensivë ruse dhe një kundërsulmi ukrainas, skenarë të ndryshëm për mënyrën se si do të zhvillohet lufta shfaqen si ...

Parukier gjatë ditës, gjuetar i dronëve gjatë natës

Me afrimin e përvjetorit të parë të 24 shkurtit të pushtimit të Rusisë, Ukraina po bëhet gjithnjë e më e aftë për t'i rrëzuar raketat dhe dronë...

Zhvillimet e fundit nga lufta në Ukrainë

Pushtimi rus i Ukrainës filloi më 24 shkurt të vitit 2022. Sulmet nga forcat ruse u raportuan në qytetet kryesore anembanë Ukrainës, duke përfshirë edhe kryeqytetin Kiev. 

Ish-kryeministrat britanikë Johnson dhe Truss kërkojnë që Britania e Madhe të dërgojë avionë luftarakë në Ukrainë

Presidenti amerikan Joe Biden vizitoi Kievin të hënën për ta bërë publike nga atje një paketë të re ndihme shtesë amerikane për Ukrainën me ...

Zbulimi britanik: Ukraina rrëzoi javën e kaluar disa balona që fluturonin mbi Kiev

Ukraina ka goditur dhe rrëzuar të paktën gjashtë balona që fluturuan mbi Kiev të mërkurën, sipas informacioneve që disponon zbulimi britanik.