Postet nga: 24 shkurt

Shansi për paqe në Ukrainë ende larg

Paralelisht me sulmet dhe bombardimet në Ukrainë, Rusia është duke zhvilluar edhe një proces negociatash me Kievin - me sa thuhet, për t’i dhënë fund luftës ...

PayPal i pezullon të gjitha shërbimet në Rusi

Shërbimi i pagesave PayPal ka konfirmuar se nuk do ta lejojë më përdorimin në Rusi, pasi pushtimi i Ukrainës hyn në ditën e dhjetë.

Rusia urdhëron mediat t’i fshijnë artikujt me fjalët “pushtim” ose “sulm”

Agjencia ruse e monitorimit të mediave, Roskomnadzor, i urdhëroi mediat që t’i fshijnë raportet që përdorin fjalët: “sulm”, “pushtim” ose “shpallje lufte”, për të pë...

OKB: Më shumë se 120,000 refugjatë ukrainasë i kanë braktisur shtëpitë e tyre

Agjencia e Organizatës së Kombeve të Bashkuara, OKB për refugjatët ka konfirmuar se më shumë se 120,000 refugjatë ukrainas janë larguar nga vendi që kur Rusia filloi sulmin ...

Kovaçevski: Lufta në Ukrainë, pasoja për sigurinë dhe ekonominë

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, tha se pushtimi i Ukrainës nga Rusia paraqet kërcënim për paqen dhe stabilitetin në botë.

Macron: Lufta në Ukrainë do të zgjasë

Bota duhet të përgatitet për një luftë të gjatë midis Rusisë dhe Ukrainës, paralajmëroi presidenti i Francës, Emmanuel Macron, duke komentuar sulmet e shtetit rus ...

Presidenti i Ukrainës: Do ta mbrojmë vendin

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, dha një mesazh sfidues mëngjesin e 26 shkurtit, duke thënë se forcat ruse rrethuan Kievin, porse Ukraina nuk do të kapitullojë.