Postet nga: finlanda

Suedia e gatshme të plotësojë pretendimet e Turqisë lidhur me anëtarësimin në NATO

Kryeministrja suedeze deklaron se Suedia e gatshme të plotësojë dy nga pretendimet e Turqisë lidhur me anëtarësimin e vendit në NATO.

Turqia u vë kushte Finlandës dhe Suedisë nëse duan mbështetje për në NATO

Ministri i Jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu deklaroi të martën se Finlanda dhe Suedia duhet t’i ndryshojnë ligjet e tyre nëse është e nevojshme, për t'i ...

Erdogan nuk e ndryshon qëndrimin ndaj Finlandës dhe Suedisë

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, u tha gazetarëve se ai ende synon që të bllokojë anëtarësimin në NATO të Finlandës dhe Suedisë.

Turqia kërkon veprime konkrete nga Suedia dhe Finlanda për kandidaturat në NATO

Ministri i Jashtëm turk Mevlut Cavusoglu ka thënë se Suedia dhe Finlanda duhet të ndërmarrin tani “hapa konkretë” për të zbutur shqetësimet e vendit të ...

NATO, qeveria shqiptare miraton protokollet e anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë

Shqipëria ndërmori sot hapin e parë në mbështetje të kërkesës së Finlandës dhe Suedisë për t’u anëtarësuar në NATO. Qeveria ...

Smith: NATO e shqetësuar për paqen dhe stabilitetin e Ballkanit

Ambasadorja amerikane në NATO, Julianne Smith, ka thënë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë se aleanca veri-atlantike është e shqetësuar për paqen dhe stabilitetin ...

Suedia e Finlanda mundohen të bindin Turqinë rreth anëtarësimit të tyre në NATO

Delegacione nga Suedia dhe Finlanda zhvilluan në Ankara bisedime lidhur me kundërshtimet e palës turke për anëtarësimin e tyre në aleancën ushtarake të NATO-s.

Anëtarësimi i Suedisë dhe Finlandës në NATO me ndikim edhe në Ballkan

Finlanda dhe Suedia, të shtyra nga ndryshimi dramatik në qëndrimet e opinionit publik si pasojë e agresionit të Rusisë ndaj Ukrainës, kanë dorëzuar edhe formalisht kërkesë...