Postet nga: Egjipti

Delegacion i Hamasit në Egjipt, shenjë përparimi drejt armëpushimit

Pas muajsh negociatash, përpjekjet për armëpushim duket se kanë arritur në një fazë kritike dhe ndërmjetësit egjiptianë dhe amerikanë njoftojnë për shenja kompromisi ditë...

Egjipti: S’ka përparim në bisedimet për armëpushim në Gazë

Tri ditë negociata me Hamasin – grupin palestinez të shpallur organizatë terroriste nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian – për një armëpushim në Gazë dhe lirimin e pengjeve izraelite ...

Pamjet satelitore tregojnë se Egjipti po ndërton mur në kufi me Gazën

Egjipti është duke e ndërtuar një mur dhe duke e rrafshuar tokën në afërsi me kufirin me Rripin e Gazës, në prag të një ofensive të ...

Egjipti mohon se kishte kundërshtuar hapjen e kufirit me Gazën

Presidenti i Egjiptit, Abdel Fattah el-Sissi, ka mohuar se fillimisht kishte kundërshtuar lejimin e dërgimit të ndihmës humanitare në Gazë përmes pikëkalimit kufitar të Rafahut, ...

Shtetet arabe paralajmërojnë kundër ripushtimit të Gazës nga Izraeli

Egjipti dhe Jordania kanë paralajmëruar kundër çdo ripushtimi izraelit të Rripit të Gazës dhe kanë bërë thirrje që banorët e zhvendosur të lejohen të kthehen ...

Egjipti shpalos një plan për t’i dhënë fund luftës në Gazë

Egjipti ka paraqitur një propozim fillestar ambicioz për t'i dhënë fund luftës mes Izraelit dhe Hamasit – grupit palestinez të shpallur organizatë terroriste nga SHBA-ja dhe BE-ja – me ...

Kur dhe a do të depërtojë ndihma humanitare në Gaza?

Kur dhe a do të depërtojë ndihma humanitare në Gaza?

Kamionët që transportojnë ndihma humanitare do të futen në Gaza nga gadishulli Sinai i Egjiptit në ditët në vijim, sipas Shtëpisë së Bardhë, pas vizitës së ...

Përse Egjipti dhe vende të tjera arabe nuk janë të gatshëm të pranojnë refugjatë nga Rripi i Gazës?

Ndërsa palestinezët e dëshpëruar që largohen nga Rripi i Gazës, përpiqen të gjejnë strehim, janë ngritur pikëpyetje se pse Egjipti dhe Jordania fqinje ...