Postet nga: anetaresim

BE-ja i hap bisedimet për anëtarësim me Ukrainën dhe Moldavinë

Liderët e Bashkimit Evropian (BE) vendosën të enjten t’i hapin bisedimet për anëtarësim në BE me Ukrainën dhe Moldavinë, ndërsa Gjeorgjisë ia ...

Finlanda dhe Suedia janë të angazhuara për anëtarësim të përbashkët në NATO

Finlanda dhe Suedia mbeten të përkushtuara për t'u bashkuar me NATO-n, pavarësisht kundërshtimit të Turqisë ndaj kandidaturës suedeze, thanë kryeministrat e të dy vendeve në ...

Këtë vit Kosova aplikon për anëtarësim në BE

Nën kryesimin e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, Albin Kurti, u mbajt sot takimi i parë i Komisionit Ekzekutiv për Anëtarësimin e Republikës ...

Liderët evropianë mbështesin kërkesën e Ukrainës mbi statusin e kandidatit në BE

Gjermania, Franca, Italia dhe Rumania mbështesin aspiratën e Ukrainës për të marrë statusin e kandidatit për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

A është Kosova e gatshme për anëtarësim në Këshillin e Evropës?

Për t’u anëtarësuar në Këshillin e Evropës, Kosova duhet t’i pranojë parimet e sundimit të ligjit, ndarjen e pushteteve, zbatimin e të drejtave ...

Kontrolluesi i Fakteve të BIRN: A ka Kosova një shans për t'u anëtarësuar në NATO?

Kosova thotë se dëshiron të bëhet anëtare e NATO-s sa më shpejt të jetë e mundur, mirëpo përderisa katër anëtarë të kësaj ...

Shpend Ahmeti deklarohet pasi u tha se do t’i bashkohet LDK-së

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti ka hedhur poshtë mundësinë e inkuadrimit të tij në Lidhjen Demokratike të Kosovës. Nëpërmes një statusi në llogarinë e tij ...