Postet nga: Kievi

Ukraina thotë se Rusia e shënjestroi Kievin me pesë raketa hipersonike këtë vit

Rusia ka përdorur pesë raketa hipersonike Zircon për të sulmuar Kievin që nga fillimi i vitit, tha administrata ushtarake e qytetit më 1 prill.

Zelensky zotohet se Ukraina do të “rezistojë” pas sulmeve të reja ruse

Ukraina është përballur edhe me një natë të bombardimeve ruse, me dronë dhe raketa që goditën caqet civile në jug dhe perëndim të shtetit, tha ushtria e ...

Kievi thotë se Rusia kreu sulme gjatë natës me dronë dhe raketa

Gjatë natës, ushtria ruse ka kryer sulme me 12 dronë Shahed – të prodhimit iranian – mbi Ukrainë, thanë Forcat Ajrore dhe Ushtria ukrainase më 30 mars.

Rusia sulmon me raketa Kievin

Kryetari i Kievit, Vitali Klitschko, tha se dhjetë persona, përfshirë një vajzë 11-vjeçare u plagosën, përderisa mbrojtja ajrore ukrainase zmbrapsi një sulm masiv me raketa ndaj ...

Presidenti ukrainas: Kemi një plan për kundërofenzivë të re ndaj forcave ruse

Ukraina ka një plan të qartë për një kundërofensivë të re kundër forcave pushtuese ruse, tha presidenti Volodymyr Zelenskiy të dielën (25.02.2024), duke shtuar se nuk mund ...

Agresioni rus ndaj Ukrainës dhe mundësia e bisedimeve për paqe

Ukraina dhe partnerët e saj të huaj mund ta ftojnë Rusinë në një takim të nivelit të lartë, në të ardhmen, për të diskutuar mbi mundësinë që ...

Ukraina bisedon me Kinën për mundësitë për paqe

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, ka diskutuar me homologun e tij kinez për mundësitë e paqes në luftën gati dyvjeçare mes Kievit ...

Rusia: Kievi sulmon një kantier detar në Krime, dëmton një anije ruse

Ushtria ruse njoftoi se Ukraina kishte sulmuar me raketa një kantier detar në Krime, e për pasojë ishte dëmtuar një anije ruse.