Postet nga: Kievi

Forca Ajrore e Ukrainës: Kemi rrëzuar 16 dronë të prodhuar nga Irani

Forcat e mbrojtjes ajrore ukrainase kanë deklaruar se kanë rrëzuar 16 drone ‘Shahed’ të prodhuar nga Irani gjatë natës së mbrëmshme, thotë një komunikatë nga Komanda e Forcave ...

Kievi pretendon se Rusia ka përdorur armë të ndaluara kimike

Marina ukrainase ka akuzuar Rusinë se ka përdorur armë të ndaluara kimike kundër forcave ukrainase në lindje të shtetit.

Rikthehen furnizimet me rrymë dhe ujë në Kiev

Kryetari i Kievit, Vitali Klitschko, ka thënë se furnizimet me energji elektrike dhe ujë janë rikthyer një ditë pas sulmeve me raketa ruse në objektet ukrainase të energjisë.

Kievi: Po hasim vështirësi në eksportimin e drithërave përmes Polonisë dhe Rumanisë

Ukraina ka krijuar dy korridore përmes Polonisë dhe Rumanisë për të eksportuar drithëra e shmangur një krizë globale ushqimore, por procesi po has në pengesa, të cilat ...

Ukraina thotë se janë gjetur trupa me shenja torturash afër Kievit

Trupat e nëntë civilëve, disa me shenja torture, janë gjetur në qytetin Borodyanka jashtë kryeqytetit ukrainas Kiev, tha një zyrtar i lartë i policisë.

Presidentët e Polonisë, Lituanisë, Letonisë dhe Estonisë vizitojnë Kievin

Presidentët e katër vendeve fqinje me Rusinë, do të vizitojnë sot Kievin, në një shprehje mbështetjeje për Ukrainën, pasi Presidenti Putin u zotua ta vazhdojë ...

Ukraina është e rëndësishme, por ishte edhe Bosnja 30 vjet më parë. Ku ishte solidarizimi me Bosnjën atëherë?

Echoes of conflict are loud in Sarajevo on this poignant anniversary, yet there is one key difference Jehona e konfliktit është e zhurmshme në Sarajevë në këtë përvjetor ...

Udhëheqësit e Polonisë, Çekisë dhe Sllovenisë vizitojnë Ukrainën

Udhëheqësit e Polonisë, Republikës Çeke dhe Sllovenisë po udhëtojnë për në Kiev të Ukrainës, i cili aktualisht është nën sulme zjarri, në një ...