Vetëvendosja Mund ta Çojë Veselin në Kushtetuese

Glauk Konjufca, nga Vetëvendosja thotë se Kadri Veseli mund të përfundojë në Gjykatën Kushtetuese nëse nuk e hedh në votim mocionin e Vetëvendosjes për Qeverinë Haradinaj.

“Lëvizja Vetëvendosje e paraqiti një mocion, i cili u shpërfill nga kryetari Kadri Veseli i cili po vepron si kryetar i PAN-it”, tha Konjufca. “Nëse nuk del në votim mocioni, atëherë kryetari i Kuvendit po shkel Kushtetutën dhe do të përfundojë në Gjykatën Kushtetuese.”

Ai ka tha se fakti që propozuesi i qeverisë nuk po pranon që të votohet kabineti i tij në Kuvend paraqet një rast të paprecedent në botë.

Konjufca tha se arsyeja e kësaj zvarritjeje është mungesa e Listës Serbe në Kuvend. Tha se tash e tutje qeveria Haradinaj do të jetë e varur nga Beogradi.

Shefi i grupit parlamentar të LDK-së Avdullah Hoti e quajti të turpshme qeverinë që iu ofrua sot qytetarëve.

Avdullah Hoti, shefi i grupit parlamentar të LDK-së e cilësoi të turpshme qeverinë e paraqitur sot nga Ramush Haradinaj.

Hoti tha se “dëshirojmë të tregojmë qartë që votimi i kësaj qeverie varet nga Beogradi”, teksa kërkoi që të votohet menjëherë për mocionin e mosbesimit të propozuar nga LVV-ja.

Kryetari dhe deputetët e Listës Serbe shkuan sot në Beograd për t’u takuar me zyrtarët serbë në lidhje me pjesëmarrjen në qeveri. Ata ende nuk janë kthyer për të marrë pjesë në seancë.

09 Shtator 2017 - 17:37

Adelina Ahmeti 09/09/2017 - 17:37
NDËRVEPRIMI0
Prishtina Insight
NA NDIQNI

Send this to a friend