Nënshkruhet Marrëveshje Ushtria Shqiptare furnizohet me helikopterë Amerikan

Në fundjavë Ministrja Shqiptare e Mbrojtjes Olta Xhaçka ka nënshkruar marrëveshjen për blerjen e helikopterëve “Black Hawkk”

Në njoftimin e Qeverisë Shqiptare thuhet se ministrja Olta Xhaçka vizitoi Gardën Kombëtare të Nju Xhersit në Bazën e Përbashkët McGuire-Dix-Lakehurst, ku u prit nga komandanti i saj, gjeneral brigade Jemal J. Beale.

Gjatë kësaj vizite u finalizua marrëveshja dypalëshe mes Departamentin Amerikan të Mbrojtjes dhe Ministrisë së Mbrojtjes së Shqipërisë për marrjen e disa helikopterëve të tipit “Black Haëk”.

Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka e vlerësoi këtë si një ndihmë të jashtëzakonshme që i jepet Shqipërisë.

“Mbështetja që Shtetet e Bashkuara i kanë dhënë Shqipërisë përmes paketës të suportit, jo vetëm modernizon kapacitetet tona por rrit edhe gatishmërinë dhe operacionalitetin e Forcës tonë Ajrore”, – u shpreh ministrja Xhaçka.

Këtë verë, pilotët dhe teknikët e Forcës Ajrore shqiptare do të nisin trajnimin për përdorimin e helikopterëve “Black Haëk” në Gardën Kombëtare të Nju Xhersit, e cila do të kujdeset gjithashtu, edhe për mirëmbajtjen e këtyre mjeteve fluturuese.

Programi i Partneritetit Shtetëror të Gardës Kombëtare është një program i Departamentit të Mbrojtjes të SHBA, i menaxhuar nga Garda Kombëtare, që lidh Shtetet e Bashkuara me vendet partnere me qëllim mbështetjen e objektivave të bashkëpunimit të sigurisë.

Sipas ministres Shqiptare tre helikopterë të kësaj marke do i bashkohen flotës së helikopterëve të Shqipërisë.

Helikopteri Black Hawk është transport primar i ushtrisë së SHBA-së dhe helikopter i sulmit ajror.

Ai është e pajisur me një rotor të vetëm me 4 thika dhe një rotor po ashtu në bisht me 4 thika.

Helikopterët janë rezistent ndaj zjarrit artilerisë anti-ajrore deri në 23mm dhe janë të pajisura me sensorë që mbajnë kontrollin.

UH-60A përdor një sistem zvarritës të uljes së timonit, me dy struktura të lëvizshme kryesore dhe një rrotullim me rrota. Për operacionet në mjediset e Arktikut, Black Haëk mund të pajiset me skitë uljeje.

Black Hawk mund të transportojë deri në 20 persona të pajisur lehtë me armatim.

Helikopteri është në gjendje në gjendje të pranojnë një sërë armësh, Armë M-60 GP 7.62mm, pistoleta M-240 7.62mm, armë e mitroloz GAU-19 / A me kalibër .50, si dhe minigun me 6-fuçi General Electric M134 7.62mm.

Duke shfrytëzuar sistemin ESSS, UH-60A mund të pajisë deri në 16 raketa Hellfire, si dhe 2.75 “raketa FFAR (raketa ajrore të palosshme ajrore), raketa anti-ajrore FIM-92 Stinger, si dhe sisteme ajrore të shpërndarjes së minave, të tilla si vullkani dhe sistemi i shpërndarjes së minave M56.