Xiaomi prezanton serinë e re të telefonave inteligjentë, me theks të veçantë tek kamerat

Kompania kineze “Xiaomi” ka prezantuar dy modele të reja të telefonave inteligjentë nga seria 13T.

Në të dyja pajisjet, ata i kushtuan vëmendje të veçantë kamerave që zhvilluan në bashkëpunim me Leica.

“Xiaomi 13T” dhe “13T Pro” vijnë me ekrane 6.67 inç me një rezolucion prej 2712 x 1220 piksele me një shpejtësi të rifreskimit të ekranit prej 144 Hz, por ndërsa kanë ekrane të ngjashme, telefonat ndryshojnë për sa i përket harduerit.

“Xiaomi 13T Pro” mundësohet nga një çip MediaTek Dimensity 9200+ me një procesor tetë bërthamash me shpejtësi deri në 3.5 GHz, ndërsa modeli 13T vjen me një çip MediaTek Dimensity 8200-Ultra.

Modeli Pro ka 12 GB memorie pune dhe 512 GB ruajtje të të dhënave, ndërsa ato shifra për 13T të rregullt janë pak më modeste – 8/256.

Xiaomi thekson se modeli 13 Pro sjell performancën më të mirë të pajisjes dhe se edhe lojtarët kërkues do të kenë vlerën e parave të tyre me të, ndërsa modeli 13T shquhet për efikasitetin e tij të shkëlqyer të energjisë.

Të dy modelet e mbështesin opsionin e karikimit të shpejtë – vetëm pesë minuta karikim mjaftojnë që kapaciteti i baterisë së modelit 13T të arrijë 21% ose 36% për modelin Pro.

Pajisja më e fortë mbështet gjithashtu teknologjinë e karikimit të shpejtë 120 Ë të Xiaomi HyperCharge, kështu që bateria arrin 100 për qind karikim pas vetëm 19 minutash. Të dy modelet vijnë me një bateri 5000 mAh.

Një vëmendje e madhe në këtë seri telefonash inteligjentë i kushtohet kamerave.

Të dy modelet vijnë me një konfigurim të trefishtë kamere që përfshin lentet Summicron të zhvilluara në bashkëpunim me Leica, një aparat fotografik me kënd të gjerë 50 MP me një gjatësi fokale ekuivalente 24 mm, një lente telefoto 50 MP me një gjatësi fokale ekuivalente 50 mm dhe një 12 MP ultra të gjerë -kamerë me kënd me një gjatësi fokale ekuivalente 15 mm.

13T Pro mund të regjistrojë video në rezolucion 8K, ndërsa kamerat e pasme të 13T mbështesin regjistrimin e videos 4K në të gjitha gjatësitë fokale.

Sa i përket detajeve të tjera që lidhen me këta telefona, do të përmendim gjithashtu certifikatën IP68 të rezistencës ndaj ujit dhe pluhurit dhe mbështetjen e softuerit – Xiaomi 13T dhe Xiaomi 13T Pro do të përfshijnë katër gjenerata të përmirësimeve të sistemit operativ Android, si dhe pesë vjet arna sigurie./Dnevnik.hr

Përgatiti: Taulant Osmani