OnePlus prezanton telefonin inteligjent OnePlus 10T me karikim të shpejtë

Rreth gjysmë viti pas prezantimit të modelit kryesor OnePlus 10 Pro, One Plus prezantoi edhe versionin e tij më të lirë. Kjo, natyrisht, do të thotë se modeli OnePlus 10T nuk i ka të gjitha opsionet premium si modeli Pro, i cili më së shumti i referohet kamerave dhe rezolucionit të ekranit, por kjo është arsyeja pse ai mund të krenohet me një procesor më të mirë, karikim më të shpejtë dhe një çmim më të ulët.

Ai vjen me një ekran të madh AMOLED 6.7 inç me një rezolucion prej 1080×2412 piksel me një shpejtësi dinamike të rifreskimit të ekranit që ndryshon midis 60, 90 dhe 120 Hz. Sa do të jetë kjo frekuencë në një moment të caktuar do të varet nga përmbajtja e shfaqur në ekran.

Pajisja mundësohet nga çipi i Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, ka deri në 16 GB memorie dhe 256 GB ruajtje të të dhënave. Kapaciteti i baterisë është 4800 mAh, dhe ndoshta aseti më i fortë i saj është karikimi i baterisë. Gjegjësisht, pajisja mbështet karikimin 150  në mënyrë që, sipas ekipit të OnePlus, bateria ta arrijë kapacitetin e plotë në më pak se 20 minuta lidhje me karikuesin (19 minuta).

Telefoni është dorëzuar me ndërfaqen OxygenOS12.1, e cila bazohet në Android 12, dhe kompania thotë se përdoruesit e këtij telefoni mund të presin katër vjet përditësime sigurie dhe tri versionet e ardhshme të sistemit operativ të Google.

Ndryshe nga modeli Pro, kamerat në këtë model nuk janë bërë në bashkëpunim me Hasselblad. Pajisja vjen me një kamerë kryesore 50MP me stabilizim optik, e ndjekur nga një kamerë ultra e gjerë 8MP dhe një kamerë makro 2MP. Në pjesën e përparme, në vrimën në ekran, ka një kamerë 16MP.

Shitja e kësaj pajisjeje në tregun evropian do të fillojë në fund të këtij muaji me çmim prej 699 euro për modelin 8/128 GB, ndërsa varianti me memorie 12 GB dhe memorie 256 GB do të kushtojnë 799 euro./GSM Arena